ABD'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yönelik sözlerine ABD'den tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nauert, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini "tehdit" olarak değerlendirdi.

NTV Haber 27.09.2017 - 11:11

ABD'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne sınırı kapatma ve petrol ihracatını durdurma sözleri soruldu.

ABD'li sözcü Nauert soruya, "Bence bu kesinlikle Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından bir tehdit gibi görünüyor. Ama onun söyledikleri hakkında yorum yapmayacağim" şeklinde yanıt verdi.

Nauert referandumla ilgili çok büyük endişeleri olduğunu da tekrarladı. Referandumun Irak anayasasında bir dayanağı olmadığının altını çizdi.

RUSYA'DAN BARZANİ'YE UYARI

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Irak hükümeti ve Kürt yönetimini bölgeyi istikrarsızlaştıracak adımlardan kaçınmaları konusunda uyardı.

Tek bir Irak devleti çatısı altında iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm yolu bulunması gerektiğine dikkat çekildi. Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının önemi vurgulandı.

Sayfa Yükleniyor...