ABD'den Davutoğlu'na yanıt

Ahmet Davutoğlu'nun, ABD kökenli düşünce kuruluşunun raporuna ilişkin 'Türkiye'ye dönük algı operasyonu var' saptaması, ABD dışişleri yetkilisine soruldu.

06.05.2014 - 10:52

ABD'den Davutoğlu'na yanıt

ABD kökenli bağımsız düşünce kuruluşu Özgürlük Evi, yıllık küresel basın özgürlüğü raporunda Türkiye'yi ilk kez 'kısmen özgür' ülkeler listesinden çıkarmış ve 'basını özgür olmayan' ülkeler listesine almıştı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, rapora yönelik, "Türkiye'ye dönük bir algı operasyonu yapılıyorsa hepimizin buna ortak tepki vermesi gerek" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Davutoğlu'nun bu sözlerini, günlük delik basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf'a soruldu.

Harf da, "İnsanların Türkiye'ye yönelik algısını, bakışını Youtube'a yapılan engellemenin durdurulması, Twitter'ın bloke edilmemesi ile değişir. Asıl bu engellemeler başka yerlerdeki insanların, 'Hey bakın, Türkiye'de basın özgürlüğü sandığımız kadar da iyi değilmiş' diye düşünmelerine yol açıyor" diye konuştu.

"KESİNLİKLE HAYIR, NOKTA"
Marie Harf, "Washington'da Türkiye'ye yönelik bir algı operasyonu var mı" sorusunu da "Kesinlikle hayır. Kesinlikle hayır, nokta!" diye yanıtladı.

"DİBE VURDU, ÖNEMLİ OLAN BU"
Özgürlük Evi'nin basın özgürlüğü raporunun, basın özgürlüğünün son on yılda dibe vurduğunu gösterdiğini belirten Harf, kendileri için önemli olan bu konunun olduğunu belirterek, "Bu salonda, basın özgürlüğüne gelen kısıtlamalar konusunda çok konuştuk. Rusya'da olsun, Venezüella'da olsun, ya da Twitter ve Youtube ile ilgili Türkiye'de olsun. Bu konunun önemli olduğuna inanıyoruz, bu da çok açık" dedi.

"TÜRK YETKİLİLERE DE İLETTİK"
Özgürlük Evi'nin raporunda yer alan öneri ve analizlerin bir bölümü ile aynı fikirde olduklarını belirten Harf, "Türkiye'de basın özgürlüğü konusundaki kaygılarımızı Türk yetkililere de ilettik. Sosyal medya sitelerinin açılması konusunda bunu yapmayı da sürdüreceğiz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...