ABD'den DAEŞ elebaşılarına hava saldırısı

Terör örgütünün elebaşılarından Yusuf Demir, kardeşi Ömer Demir, Ebu Yazin ve Abdullah Hajjaou'nun, DAEŞ karşıtı koalisyonun saldırıları sonucu öldürüldüğü bildirildi.

Anadolu Ajansı 14.11.2017 - 23:24

ABD'den DAEŞ elebaşılarına hava saldırısı

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, aralarında terör örgütü DAEŞ'in medya yetkilisi Yusuf Demir ve kardeşi Ömer Demir'in de bulunduğu 4 DAEŞ elebaşının koalisyonun hava saldırılarında öldürüldüğünü söyledi.

Albay Dillon, video konferans yöntemiyle ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlanarak, Irak ve Suriye'de DAEŞ karşıtı operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son 3 haftada 4 DAEŞ elebaşının koalisyonun saldırıları sonucu etkisiz hale getirildiğini dile getiren Dillon, söz konusu teröristlerin öldürülmesiyle terör örgütü DAEŞ'in terörist istihdam etme ve Suriye ile Irak'ta saldırı düzenleme kabiliyetine darbe vurulduğunu kaydetti.

Ryan Dillon, DAEŞ'in Ortadoğu ve Avrupa'daki ağları ile ilişkisi bulunan Yusuf Demir ve örgütün dış operasyonlarından sorumlu kardeşi Ömer Demir'in 26 Ekim'de El Kaim yakınlarında koalisyona bağlı savaş uçakları tarafından düzenlenen hava saldırılarında öldürüldüğünü dile getirdi.    

Sözcü, koalisyonun 3 Kasım'da Mayadin yakınlarında düzenlediği hava saldırısında da DAEŞ'in üst düzey yetkilisi Ebu Yazin'in öldürüldüğünü açıkladı.

Koalisyonun 5 Kasım'da ise Elbu Kemal yakınlarında düzenlediği hava saldırısında ise Abdullah Hajjaou'nun öldüğünü belirten Dillon, koalisyonun bugüne dek 117 DAEŞ elebaşını öldürdüğünü belirtti.

REJİM HENÜZ ELBU KEMAL'İ ALAMADI 

Rusya Savunma Bakanlığının, ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun Suriye'nin Elbu Kemal kentinden kaçan DAEŞ militanlarına yönelik saldırı düzenlemediğine yönelik iddialarına da değinen Albay Dillon, "Rusya Savunma Bakanlığının açıklamaları da hava saldırıları kadar isabetli" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın son zamanlarda "bazı başarısızlıklar yaşadığından dolayı" ABD öncülüğündeki koalisyon hakkında "yalanlar uydurduğunu" öne süren Ryan Dillon, "Rusya Savunma Bakanlığından gelen neredeyse her şey şüpheli ve yanlış" suçlamasında bulundu.

Rusya'nın Halep'te 50'den fazla sivilin yaşamını yitirmesine neden olan hava saldırısını ise "Rus ordusunun başarısızlığı" olarak niteleyen Dillon, Moskova destekli Beşşar Esed rejiminin de Elbu Kemal kentini DAEŞ'ten aldığına dair iddiaların da yanlış olduğunu savundu. 

Albay Dillon, "Elbu Kemal'de savaş devam ediyor. Suriye rejiminin söylediğinin aksine bölgeyi daha alamadılar" dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Twitter hesabından, ABD öncülüğündeki uçakların DAEŞ konvoylarını vurmadığını gösteren hava araçlarından çekilmiş bir fotoğrafı paylaştı. Bakanlık ayrıca, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Rus uçaklarına bölgede önleme yaptığını iddia etmişti.

Bakanlık, paylaşıma ilişkin çeşitli iddialar üzerine fotoğrafı silmişti.

RAKKA'DAN KAÇAN DAEŞ MİLİTANLARI OLABİLİR

 İngiliz BBC kanalının DAEŞ ile PKK/PYD arasındaki anlaşmaya ilişkin haberi ile ilgili soruları da yanıtlayan Dillon, anlaşma çerçevesinde 3 bin 500 DAEŞ mensubu ailenin ve 300'den az sayıda da DAEŞ militanının şehirden çıkarıldığını söyledi.

AA muhabirinin, koalisyon açıklamasının bir tahliye operasyonu ve terör örgütü mensuplarının teslim olmasına ilişkin olduğunu, BBC haberinin ise DAEŞ mensuplarının silahları ile Rakka'yı terk etmesine müsaade edilmesinden bahsettiğini hatırlatması üzerine Ryan Dillon, anlaşmanın öncesinde 4-5 DAEŞ militanının, sonrasında ise 100 civarında militanın teslim olduğunu öne sürdü.

Anlaşma çerçevesinde DAEŞ militanlarının serbest bırakılıp bırakılmadığına yönelik soruya ise Dillon, "Yüzde 100 bir kesinlikle Rakka'dan çıkan tüm savaşçıların tespit edildiğini söyleyemem. Ve gerek bu anlaşmaya varırken veya öncesinde diğer sivillerle birlikte oradan çıkmayı başarmış ve serbest kalmış birileri olabilir" şeklinde yanıt verdi.

Albay Dillon ayrıca, Rakka'dan ayrılan militanları havadan takip ettiklerini, DAEŞ kontrolündeki alanlara gittiklerini gördükleri takdirde vurmaya hazır olduklarını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...