ABD'den Esad rejiminin iddiasına yalanlama

ABD Savunma Bakanlığı, Esad rejiminin, "koalisyon güçlerinin Deyr ez-Zor kentinde DAEŞ'e ait bir kimyasal silah deposunu vurduğu" yönündeki iddiasını yalanladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.04.2017 - 20:26

ABD'den Esad rejiminin iddiasına yalanlama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Beşşar Esad rejiminin, "koalisyon güçlerinin Deyr-ez-Zor kentinde DAEŞ'e ait bir kimyasal silah deposunu vurduğu ve çok sayıda kişinin öldüğü" yönündeki iddiasını yalanladı.

DAEŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye rejiminin ortaya attığı iddiayı net bir dille reddetti.

Belirtilen tarihlerde Deyr ez-Zor bölgesinde koalisyon uçaklarına ait hiçbir uçuşun olmadığını vurgulayan Dorrian, "Suriye'nin iddiası tamamen uydurma ve yanlış bilgi yayma amaçlı" ifadesini kullandı.

Suriye devlet televizyonu, koalisyon uçaklarının Deyr ez-Zor bölgesinde DAEŞ'e ait bir kimyasal silah deposunu vurduğunu ve bunun da İdlib'deki kimyasal silah saldırısını aslında Esad rejimi dışındaki unsurların yaptığını gösterdiğini iddia etmişti.

4 Nisan'da Esad rejiminin İdlib'de sarin gazıyla düzenlediği kimyasal saldırıda aralarında kadın ve çocukların da olduğu çok sayıda sivil hayatını kaybetmiş, ABD de kimyasal saldırıya füzelerle yanıt vermişti.

ABD'li yetkililer, söz konusu kimyasal saldırının Esad rejimi tarafından yapıldığı konusunda herhangi bir şüphelerinin olmadığını bir çok kez ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...