ABD'den Esad ve DAEŞ'e petrol satan şirkete yaptırım

ABD yönetimi, Esad rejimi ile terör örgütü DAEŞ'in petrol ve silah ticaretine aracılık eden Qatirji Company adlı nakliyat şirketi ve sahibi Muhammed el-Qatirji'ye yaptırım uygulayacağını açıkladı.

Anadolu Ajansı 07.09.2018 - 10:56

ABD'den Esad ve DAEŞ'e petrol satan şirkete yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Esad rejimiyle yakın ilişkileri bulunan Suriye vatandaşı Muhammed el-Qatirji'nin DAEŞ kontrolündeki bölgelere petrol ve silah sevkiyatı gerçekleştirdiği gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı belirtildi.

El-Qatirji'nin kendi ismini taşıyan nakliye şirketinin, Suriye hükümeti ve DAEŞ arasında 2016 yılında imzalanan ticaret anlaşmasında tek aracı olarak yer aldığı kaydedildi.

ESAD'IN PETROL TEDARİK AĞINA YAPTIRIM

Öte yandan, ABD Hazine Bakanlığı, Suriye rejimine petrol ve doğalgaz sağladıkları gerekçesiyle iki kişi ve üç şirkete daha yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, "petrol tedarik ağı" olarak tanımlanan söz konusu şahıs ve kuruluşların, Suriye vatandaşı Adnan el-Ali, Lübnan vatandaşı Fadi Nasser, Abar Petroleum, Sonex Investments, Nasco Polymers & Chemicals olduğu belirtildi.

Esad rejiminin İran'dan askeri ekipman ve başka malları ithaline aracılık ettiği öne sürülen Yasir Abbas ile Birleşik Arap Emirlikleri'nde faaliyet gösteren International Pipeline Constuction isimli inşaat şirketinin de yaptırım listesine eklendiği ifade edildi.

Yaptırımlar çerçevesinde bu şahıs ve kuruluşların ABD'de bulunan tüm mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişkileri de yasaklandı.

Sayfa Yükleniyor...