ABD'den FETÖ açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, FETÖ ve Fethullah Gülen'e ilişkin konuştu: İddialarda haklılık payı olabilir.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.11.2016 - 07:25 | Son Güncelleme : 01.11.2016 - 07:30

ABD'den FETÖ açıklaması

ABD'nin AP haber ajansının haberine göre, isminin gizli tutulmasını isteyen ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Türkiye hükümetinin Fethullah Gülen hakkındaki suçlamaları için yeterli ve makul gerekçeler olduğunu söyledi.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından işletilen vakıf ve eğitim kurumlarının şüpheli bir yapısı ve finansmanı olduğunu ifade eden yetkili, "Masum bir dini hareketten ziyade organize suç örgütlerinin kara para aklamak için para saklayan kişileri gibi görünüyorlar. Gülen hakkındaki iddialarda haklılık payı olabilir." açıklamasında bulundu.

Söz konusu yetkili, Türkiye'nin, darbe girişiminin arkasında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in olduğuna ilişkin ABD makamlarına ilettiği belgelerin incelenmesine devam edildiğini hatırlattı.

Darbe girişimi sonrası örgüt üyelerine yönelik operasyonlara da değinen yetkili, "Türkiye'ye, demokratik normlara uyması için açık bir şekilde çağrıda bulunmaya devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Sayfa Yükleniyor...