ABD'den Filistin'e veto

New York Times’ın haberine göre Beyaz Saray, Mahmud Abbas’a BM Güvenlik Konseyi’nde Filistin’in devlet olarak tanınması için yapılacak bir oylamada veto edeceğini açık bir dille ifade etti.

04.09.2011 - 11:41

Obama yönetiminin, Filistin lideri Mahmud Abbas’ı 20 Eylül’de yapılacak BM Genel Kurul toplantısında devlet olarak tanınma talebini gündeme getirmemeye ikna etmek adına, taraflara yeni bir barış görüşmeleri teklifi sunduğu ifade edildi.

New York Times’ın haberine göre Beyaz Saray, Abbas’a BM Güvenlik Konseyi’nde Filistin’in devlet olarak tanınması için yapılacak bir oylamada veto edeceğini açık bir dille ifade etti.

Ancak, ABD’nin BM Genel Kurulu’nda Filistin’in statüsünü oy kullanmayan gözlemci “bünye”den, oy kullanmayan gözlemci “devlet”e yükseltilmesini engelleyecek blok oy desteğine sahip olmadığı belirtiliyor. Statü değişikliğinin gerçekleşmesi durumunda Filistinliler BM’nin kurumlarına katılabilecek, Uluslararası Suç Mahkemesi’nde İsrail’e karşı açılacak davalarda eli güçlenecek.

Üst düzey yetkililer, Obama yönetiminin sadece veto hamlesinden değil, ancak sembolik önemi olan Genel Kurul oylamasından da kaçınmak istediğini belirtti. Zira böyle bir oylama yapılması durumunda ABD birkaç devlet dışında muhalefette tek başına kalacak.

Adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer, her iki durumda da Filistin topraklarını ve Arap dünyasını yeni bir öfke dalgasının sarmasından endişe edildiğini belirtti. Böyle bir durumda Başkan Barack Obama ya Filistinlilerin hayallerini suya düşürmek ya da İsrail’in ve ABD’deki destekçilerinin tepkisini çekmek zorunda kalacak.

Türkiye, Filistin Yönetimi'nin BM'deki çabalarına destek veren en önemli ülkelerden biri. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere, Ankara'nın bir süredir bu konuda üçüncü ülkeler nezdinde girişimlerde bulunduğu ifade ediliyordu. Son olarak geçtiğimiz günlerde, BM Mavi Marmara soruşturma komisyonunun raporunun açıklanmasının ardından yükselen tansiyon sonucunda, Türkiye'nin 20 Eylül'de yapılacak oylamada kritik rol oynaması bekleniyor

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...