ABD'den gelen farklı açıklamaların nedeni 'gerginlik' (Suriye'den asker çekme)

ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesiyle ilgili ABD yönetiminden farklı açıklamalar gelmesinin nedeni ne? İşte, İstanbul'a gelen ödüllü gazeteci ve düşünce insanı Frederick Kempe'nin yanıtı...

Haberler - ntv.com.tr 16.01.2019 - 07:10

ABD'den gelen farklı açıklamaların nedeni 'gerginlik' (Suriye'den asker çekme)
'Berlin 1961' ilk kez 2011 yılında yayınlandı

Ödüllü gazeteci ve düşünce insanı Frederick Kempe, Soğuk Savaş yıllarının en belirleyici olaylarından biri olan Berlin Duvarı ile başlayan dönemi ele alan kitabı 'Berlin 1961' için İstanbul'daydı.

The Economist dergisi tarafından “Tarihe damga vurmuş bir yılın muhteşem hikayesi’ olarak değerlendirilen kitabı Türkçe’ye çevrilen Kempe, aynı zamanda dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından Washington merkezli Atlantik Konseyi'nin başkanı olduğu için, ABD'nin Suriye'den çekilmesine ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Kempe, Amerikan yönetiminden gelen farklı açıklamaların sebebini şöyle anlattı: 

"Trump'ın Suriye'den asker çekme isteğinin ana sebebi, jeopolitik bir yaklaşımdan ziyade seçim kampanyasında verdiği sözler. Amerika'da son derece sıra dışı bir başkanımız var. Kendinden önceki başkanlar yabancı topraklarda çok fazla kan dökerken ve çok fazla para harcarken, Trump, seçim kampanyasının başından beri ve yönetime geldiği ilk andan bu yana yurt dışındaki Amerikan askerlerini eve getirmek istedi. 

ABD yönetiminde gördüğümüz şey; bölgedeki müttefiklerimizle birlikte Ortadoğu'nun geleceğini en iyi şekilde nasıl ele alırız diye düşünen stratejistlerle, seçmenlerine verdiği tutmaya çalışan bir başkan arasındaki gerginlik..."

Sayfa Yükleniyor...