ABD'den 'gönüllü casusluk' teyidi

ABD Dışişleri Bakanlığı, WikiLeaks tarafından açıklanan belgelerde yer alan 'DNA' yazışmalarını doğruladı. 'İstihbarat kuruluşlarının direktifi' diyen bir yetkili, ABD'li diplomatların buna uymamakta sesrbest olduğunu söyledi.

01.12.2010 - 01:17

ABD'den 'gönüllü casusluk' teyidi

ABD Dışişleri Bakanlığı, WeikiLeaks belgelerinde belirtildiği üzere, "Amerikalı diplomatlara, yabancı liderlerin veya yetkililerin DNA'ları, biyometrik verileri gibi hassas şahsi bilgileri toplamaları yönünde gizli direktifler verildiğini" teyit ederken, bunun kaynağının bakanlık dışı olduğunu açıkladı.


Bakanlık sözcüsü P.J. Crowley, WikiLeaks tarafından açıklanan belgeler arasında bulunan bu direktifler konusunda, "Dışişleri Bakanlığı dışından gelen bir talep" dedi ve bunun, diplomatları casus yapmadığını ifade etti.

Sözcü, diğer hükümet organlarının, "istekler listesi" arasına, yabancı yetkililer hakkında bilgi edinilmesinin de aldığını belirtti.

AP'nin haberine göre, üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de, bu isteğin, "ülkenin istihbarat kuruluşlarının yöneticilerinden geldiğini" ifade etti.

"UYMAMAKTA SERBESTLER"
Öte yandan, AP'nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığının adı açıklanmayan üst düzey bir yetkilisi, bu direktifin kaynağının ABD istihbarat kuruluşları olduğunu, ancak Amerikalı diplomatların casusluğa zorlanmadıklarını ifade etti.

"İstihbarat kuruluşları yöneticilerinin" bu talepte bulunduklarını bildiren üst düzey diplomat, "Amerikalı diplomatlar bu isteği dikkate almamakta serbest. Bunu yapıp yapmamak tamamen kendilerine kalmış" dedi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, söz konusu biyometrik veriler arasında DNA, iris taraması gibi bilgilerin yer aldığını, hem yabancı hükümet üyelerinin, hem de BM'deki diplomatların bu verilerinin elde edilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Bu tür direktiflerin verildiği, Wikileaks tarafından açıklanan gizli ABD diplomatik yazışmalarında yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...