ABD'den 'güvenli bölge' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye-Suriye sınırında IŞİD'ten temizlenecek bölgenin "güvenli bölge" olarak ifade edilmesiyle alakalı olarak, "Bu bölgenin nasıl olacağı hakkında, IŞİD'i bölgenin dışına sürmeye zorlamak dışında, isim koymama ya da tanımlama yapmama noktasında çok dikkatliyiz" dedi.

Anadolu Ajansı 12.08.2015 - 01:30

ABD'den 'güvenli bölge' açıklaması

Toner, günlük basın toplantısında, bazı medya organlarında  Türkiye ve ABD arasında "güvenli bölge" yönünde anlaşma sağlandığına dair haberler soruldu.

İki ülke arsında anlaşılan noktanın IŞİD'e karşı verilen mücadelede Türkiye'nin tesislerinin kullanılması olduğunu belirten Toner, Suriye içinde oluşturulacak bölgeyi adlandırmak istemedi.

Sözcü Toner, "Bu bölgenin nasıl olacağı hakkında, IŞİD'i bölgenin dışına sürmeye zorlamak dışında, isim koymama ya da tanımlama yapmama noktasında çok dikkatliyiz. Güvenli bölge, IŞİD'siz bölge gibi tanımlama yapmayacağım" ifadesini kullandı.

İki ülke arasında "güvenli bölge" diye bir anlaşmanın imzalanmadığının altını çizen Toner şunları kaydetti:

"Türkiye, ABD'ye tesislerini kullanma hakkı vererek ABD'nin IŞİD'e karşı hava saldırılarını arttırması için genişletilmiş giriş olanağı sağladı. Bu ve diğer podyumlardan şu konuda çok açık olduk ki güvenli bölge diye bir bölge yok, konuştuğumuz şey bu değil. Konuştuğumuz mesele, sürdürülebilir bir çaba IŞİD'i bölgenin dışına sürmek."

"Türkiye'nin (Suriye'de PYD'ye) saldırmasına izin verir misiniz?" şeklinde bir soru üzerine Toner, ''Türkiye ile bu konudaki anlayışımız, (saldırmayacakları) yönünde" ifadesini kullandı. 

"Eğit-Donat programı sonrası IŞİD'e karşı mücadele etmek için Suriye'de bulunan birliğin bölgede buharlaşıp gitmeleri üzerine YPG'ye daha fazla destek verecek misiniz" şeklinde bir soruya Toner, "Türkiye ile anlaşmaya varmış oluşumuzun sebeplerinden biri de İncirlik Üssü'nü kullanmaktır. Sadece YPG, Kürtler değil, orada Türkmenler ve  Araplar da var.  Onlar da IŞİD'e karşı çok etkili oluyorlar. Elbetteki, bölgeyi (IŞİD'ten) temizlemek için gösterdikleri çabayı destekleyeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı verdiği mücadeleye de değinen Toner, PKK'nın, ABD için de yabancı terörist ülkeler listesinde olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'nin kendini onlara karşı savunma hakkı var. Bu, bölgede IŞİD'e karşı yürütülen mücadelenin dışında bir durumdur" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...