Ankara'daki ABD Büyükelçiliği patlamasıyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Ankara'da ABD Büyükelçiliği önündeki kanlı patlamayla ilgili Türk yetkililerle yakın işbirliği içinde çalışıldığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, Ankara'da ABD Büyükelçiliği önündeki saldırının yerel saatle 13.13'te meydana geldiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nuland, "Ölü ve hasar tespiti için Türk polisiyle çok yakın bir işbirliği içinde çalışıyor ve soruşturmayı genişletiyoruz" dedi.

Patlamada Türk vatandaşı bir güvenlik görevlisinin öldüğü ve saldırıda yan kapının büyük hasar gördüğü belirtildi.

'BİNA YENİLENEBİLİR'
Bingazi'deki ABD konsolosluğuna saldırının ardından dünya genelindeki tüm diplomatik noktaların güvenliğinin gözden geçirildiğini vurgulayan Nuland, Ankara'daki büyükelçiliğin gelecekte yeni binaya taşınacak diplomatik temsilcilikler arasında olduğunu bildirdi.

Nuland, bu yıl sadece 3 büyükelçilik binası yapabileceklerini ama Kongre'den gerekli bütçeyi alabilmeleri halinde Ankara'daki büyükelçiliklerinin, yeni bina yapılacak 10 temsilcilik arasında olduğunu kaydetti.

'KONSOLOSLUĞA GELMEYİN'
ABD'nin İstanbul Konsolosluğu'ndan yapılan açıklamada da, ABD vatandaşlarının bu aşamada konsolosluğu ziyaret etmemeleri istendi.

TÜRKİYE'DEKİ ABD VATANDAŞLARINA UYARI
ABD'nin İstanbul Konsolosluğu, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'deki ABD vatandaşlarına yönelik açıklamasını kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, Türkiye'de bulunan ABD vatandaşlarının patlama olduğu ve tehdit altındaki bölgelerden uzak durmaları istendi. Açıklamada, ABD vatandaşlarının gösteri ve büyük toplantılardan da uzak durmaları talep edildi.

BEYAZ SARAY: TERÖR SALDIRISI
Saldırıyla ilgili Beyaz Saray'dan da bir açıklama yapıldı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayı 'terör saldırısı' olarak nitelendirdi.

Carney, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, ''Başkan (Obama), Türkiye'deki ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyı terör olarak saldırısı olarak nitelendiriyor mu Kimlerin düzenlemiş olabileceğine dair bilgi var mı?" yönündeki sorusunu yanıtladı.

"Bir büyükelçiliğin etrafında düzenlenen bir intihar bombalaması tanımı gereği bir terör eylemidir, bir terörist saldırıdır" diyen Carney, bu aşamada saldırının arkasındaki sorumlulara ya da nedenlere dair bilgi sahibi olmadıklarını dile getirdi.

Carney, "Saldırı apaçık bir terör eylemi" ifadesini kullandı.