ABD'den İran'a suikast suçlaması

ABD’de iki İranlı, suikast ve bombalı saldırı planlamakla suçlanıyor. ABD'li yetkililerden, 'Tahran'dan hesap sorulacak' ve 'İran daha da tecrit olacak' açıklamaları geldi.

Haberler 11.10.2011 - 23:09

ABD'den İran'a suikast suçlaması

Washington, İran bağlantılı bir suikast planının çökertildiğini açıkladı.

New York'taki federal mahkemede açıklanan suç duyurusuna göre, İran asıllı ABD vatandaşları Mansur Arbabsiar ve Golam Şakuri, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'ne suikast ve Suudi Arabistan ile İsrail büyükelçiliklerini bombalama planı yapmakla suçlanıyor.

Bu kişilerin, suikast için Meksikalı bir uyuşturucu karteli üyelerini kiraladıkları belirtilirken, ABD'li yetkililerin hedefinde planının arkasında olduğu düşünülen İran var. Tahran'dan ise suçlamaları reddeden bir açıklama geldi.

Suikast ve bombalı saldırı planlamakla suçlanan iki isimden Arbabsiar'ın, Eylül ayının sonunda tutuklandığı ve suçunu itiraf ettiği, Şakuri'nin ise hala kaçak olduğu, planın, Federal Soruşturma Bürosu ve Uyuşturucu İcra Dairesi tarafından engellendiği belirtildi.

HESAP VE TECRİT
ABD Adalet Bakanı Eric Holder'den, planın İran tarafından desteklendiği, yönetildiği ve Tahran'dan hesap sorulacağını açıklaması gelirken, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, planı yapmakla suçlanan kişilerin, suikast için Meksikalı bir uyuşturucu karteli üyelerini kiralamakla çizgiyi aştıklarını ve bu planın İran'ı daha da tecrit edeceğini söyledi.

FBI Direktörü Robert Muller da, planın başarıya ulaşması durumunda çok sayıda kişinin hayatını kaybedebileceğini belirtti.

Bu arada, ABD Hazine Bakanlığı, söz konusu planla bağlantıları olduğu söylenen, İran güvenlik gücünün 4 üst düzey üyesi dahil olmak üzere 5 kişiye yaptırım kararı aldı.

İRAN REDDEDİYOR
ABD cephesinde gelen bu iddiaları İran reddetti. Resmi İran ajansı IRNA'nın haberinde, suçlamalar, "ABD'nin İran'a karşı yeni propaganda senaryosu" sözleriyle değerlendirildi.

SUUDİ ARABİSTAN CEPHESİ
Ülkenin Washington Büyükelçiliği, suikast ve bombalama planını, "uluslararası konvansiyonların alçakça ihlali" sözleriyle değerlendirdi.

Elçilik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, planın, "uluslararası konvansiyonların alçakça ihlali" olduğunu bildirerek, ABD hükümetini, "bir suç eyleminin hayata geçmesini önlediği" için takdir etti.

Suudi yetkili Abdullah Alşammari de, Riyad'da yaptığı açıklamada, bu olaydan sonra Krallığın önlemler almasının beklendiğini, en azından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçisi'nin geri çekileceğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...