ABD'den IŞİD liderlerini vurmak için gizli plan

ABD istihbaratının Suriye'deki IŞİD lider kadrosunu havadan vurmak için gizli bir harekat sürdürdüğü belirtildi. Washington Post gazetesine göre, kişilerin hedef alındığı bombardımanlar silahlı hava araçları ile yapılıyor ve El Kaide liderlerine yönelik operasyonlara benziyor.

Haberler - NTV Haber 02.09.2015 - 16:59

ABD'den IŞİD liderlerini vurmak için gizli plan

Amerikan Washington Post gazetesine göre, Suriye'de artan IŞİD tehlikesine karşı ABD istihbaratı, insansız hava araçlarıyla gizli bir harekat sürdürüyor.

IŞİD lider kadrolarının nokta hedef olarak vurulduğu bu operasyonlar, istihabarat servisi CIA ve ordu özel harekat komutanlığıyla ortaklaşa yapılıyor.

Bu gizli harekatların genel bombardımanlardan ayrı olduğunu kaydeden gazete, iki birimin nokta hedef seçerek tetiğe bastığını belirtti.

CIA'ın terörle mücadele merkezi, El Kaide lideri Usame Bin Ladini ararken insansız hava araçlarıyla nokta atış projesine öncülük etmişti.

Ordu özel harekatın komando timi de, Bin Ladin'in Pakistan'daki evini basmıştı. Gazeteye göre, Suriye'deki harekat, iki birimin koordinasyonuyla ve insansız hava araçlarıyla sürüyor.

Son olarak IŞİD'in bilgisayar hackerı ve sosyal medya uzmanı İngiliz vatandaşı Cüneyd Hüseyin geçen hafta silahlı bir hava aracıyla vuruldu. Hüseyin sosyal medya üzerinden ABD'de IŞİD'e militan aradığı için hedef alındı.

Gazete nokta atışı yapan İHA'ların nereden havalandığı konusunda ayrıntı vermedi. CIA ve ordu özel hareketın operasyon merkezleri ABD'de bulunuyor ve bu merkezler binlerce kilometre uzaktaki İHA'yı kontrol edebiliyor.

Washington Post silahlı İHA'ların genelde Turkiye, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Ürdün'den havalandığını, Katar'daki El Udeyd hava üssünün de ordu özel harekatın Ortadoğu merkezi olduğunu vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...