ABD'den İsrail'e "yerleşim birimi" eleştirisi

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail Meclisi'nin Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimi inşa etmeyi meşrulaştıran kanun tasarısını onaylamasından "derin kaygı" duyduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı 15.11.2016 - 10:43

ABD'den İsrail'e "yerleşim birimi" eleştirisi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Elizabeth Trudeau, İsrail Meclisi (Knesset) Yasama Komisyonu'nun Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimi inşa etmeyi meşrulaştıran kanun tasarısını onaylamasından dolayı “derin kaygı” duyduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Trudeau günlük basın toplantısında İsrail’in Filistin topraklarında yerleşim birimleri inşa etmesine ilişkin soruları yanıtladı.

Knesset kanun tasarısını onaylamasından dolayı “derin kaygı” duyduğunu belirten Trudeau, "Anladığımız kadarıyla kararın sonuçlanması için bir kaç adım daha atılması gerekiyor ve umudumuz bu tasarının gerçekleşmemesidir” dedi.

İsrail’in bir seçim yapması gerektiğine işaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Elizabeth Trudeau, "Ya yerleşim birimleri inşa etmeye devam edecek ya da iki devletli çözüm arayışı içerisinde olacak" ifadesini kullandı.

Knesset Yasama Komisyonu daha önce Filistin topraklarında inşa edilen ancak İsrail hükümetinin yasal olarak onaylamadığı Yahudi yerleşim birimlerinin durumlarını yasallaştıracak kanunun genel kurulda görüşülmesini onaylamıştı. Tasarının kanunlaşarak yürürlüğe girebilmesi için mecliste üç farklı oturumda görüşülerek onaylanması gerekiyor.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor.

Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...