ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, NATO'nun Libya'da çıkmazda olduğunu kabul etti.

Oramiral Mullen, emekliye ayrılmadan önce Washington'da düzenlendiği son kısa basın toplantısında konuştu.

Mullen, ''Genel anlamda bir çıkmazdayız ancak NATO bombardımanları Albay Kaddafi'nin kuvvetlerini dikkate değer ölçüde azalttı ve Kaddafi'ye bağlı güçler üzerinde ek bir baskı oluşturdu" dedi.

"Uzun vadede işler bir stratejinin, Kaddafi'yi iktidardan uzaklaştırmaya imkan vereceğini düşünüyorum'' ifadesini kullanan Mullen'a, ABD'nin Libyalı muhalifleri silahlandırmaya hazır olup olmadığı soruldu.

Mullen'ın yanıtı da, ''ABD tarafından Libya Ulusal Geçiş Konseyi'ni silahlandırmakla ilgili bir karar olmadığı'' şeklinde oldu.

ABD Başkanı Obama, 30 Eylülde emekliye ayrılması beklenen Oramiral Mullen'in yerine Orgeneral Martin Dempsey'i atamıştı.

"İSRAİL'DEN GÜVENCE ALDIM"
Mullen'ın basın toplantısındaki konular arasında Türkiye - İsrail ilişkileri de vardı.

Mullen, bir gazetecinin, ''Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normale dönmemesi halinde, bunun bölgeye ne gibi stratejik etkilerinin olabileceği'' sorusu üzerine, geçen hafta Afganistan ziyaretinden dönüşünde İsrail'e de uğradığını anlatarak, ''İsrailli liderler tarafından, Türkiye ile ilişkileri güçlendirmek için çalışmakta olduklarına dair kendisine güvence verildiğini'' söyledi.

Mullen, Türkiye-İsrail, ABD-Türkiye ve ABD-İsrail ilişkilerinin bölge açısından kritik önemde olduğunu belirtti. Mullen, İsrail'e düzenlediği kısa ziyaretten, bu zorlu konuların üstesinden gelmek için çalışmayı ve bu ilişkiyi güçlendirmeyi hedefledikleri yönünde izlenim edindiğini aktararak, ''Çünkü bu bölge çok kritik önemde. Ve tarihsel olarak Türkiye-İsrail ilişkileri de çok önemli'' dedi.