ABD'den Kaşıkçı cinayeti açıklaması: Ses kaydı veliaht prensi zan altında bırakacak nitelikte değil

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kaydının Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman'ı zan altında bırakacak nitelikte olmadığını söyledi.

Haberler - DW Türkçe 14.11.2018 - 02:17

ABD'den Kaşıkçı cinayeti açıklaması: Ses kaydı veliaht prensi zan altında bırakacak nitelikte değil

Türkiye'nin gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine dair ses kayıtlarını ilettiğini duyurduğu ABD'den söz konusu tapelerin içeriğine dair bir açıklama geldi. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ses kayıtlarının veliaht prens Muhammed bin Selman'ı herhangi bir şekilde bu cinayetle ilişkilendirip ilişkilendirmediğini soran gazetecilere, "Ben tapeyi şahsen dinlemedim. Ancak dinleyenlerin yaptığı değerlendirmeye göre, böyle bir durum yok" yanıtını verdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Singapur ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Bolton ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud ve veliaht prens Muhammed bin Selman'dan Kaşıkçı cinayetinin eksiksiz bir şekilde soruşturulmasını ve sorumluların cezalandırılmasını talep ettiğini hatırlattı. Bolton, "Başkan, Suudilerden gerçeği öğrenmeyi beklediğini çok açık biçimde ifade etti. Kral ve Veliaht Prens de Başkan ile yaptıkları görüşmelerde buna dair söz verdi" diye ekledi.

Veliaht prensin politikalarına yönelik eleştirileriyle tanınan Suudi gazeteci Kaşıkçı, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu ay başında, Kaşıkçı'nın öldürülmesi için verilen emrin "Suudi hükümetinin en üst düzey makamlarından geldiğini" belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...