ABD'den korkutucu 'iklim' yorumu

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, iklim değişikliğinin dünyanın "en ürkütücü" kitle imha silahı olabileceğini ve bununla mücadele için acil küresel eylem gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 16.02.2014 - 15:20

ABD'den korkutucu 'iklim' yorumu

Endonezya'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cakarta'da öğrenciler, sivil toplum liderleri ve hükümet yetkililerine hitaben yaptığı konuşmada, iklim değişikliğini inkar edenleri ve sorgulayanları "dünyanın düz olduğunu iddia eden kişilere" benzeterek, iklim değişikliğine şüphe ile yaklaşanları baştan savma bilimi kullanmakla suçladı. Kerry, bu yönde görüş bildiren bilim adamlarını da yerküreyi tehlikeye atma pahasına sera etkisi yaratan gazların emisyonlarının azaltılması için gerekli önlemleri ertelemekle itham etti.
     
Her ülke ve her bireyin bu konuda sorumluluk almak ve derhal eyleme geçmek zorunda olduğunu ifade eden Kerry, özellikle Asya'da son dönemde meydana gelen tayfun ve sel gibi felaketlere ve bunların milyarlarca kişinin günlük yaşamlarına, balıkçılığa, tarıma ve ticarete olan etkisine dikkati çekti.
     
Kerry, "Bu şehir, bu ülke, bu bölge gerçekten iklim değişikliğinin ön cephesinde yer alıyor. Burada hayatınızın risk altında olduğunu söylemek abartılı olmaz. Bir bakıma iklim değişikliği, dünyanın en büyük, hatta en ürkütücü kitle imha silahı olarak kabul edilebilir'' diye konuştu.
     
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, iklim değişikliğinin çözümünün fosil yakıtlardan daha temiz teknolojilere dayanan yeni bir küresel enerji politikası olduğunu, ABD Başkanı Barack Obama'nın bu geçişin başını çektiğini söyledi ve diğerler liderlere de bu değişimi benimseme çağrısında bulundu.
     
John Kerry, üç ülkeyi kapsayan Asya gezisinin son durağı olan Endonezya'da ayrıca Cakarta'da bulunan İstiklal Camisi'ni de ziyaret etti. Kerry, yarın Endonezya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne geçecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...