ABD'den Kuzey Kore açıklaması

ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı iddiası sonrasındaki incelemelerin, başarılı bir hidrojen bombası patlamasıyla örtüşmediğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 06.01.2016 - 21:05 | Son Güncelleme : 06.01.2016 - 21:52

ABD'den Kuzey Kore açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinde bulunduğu yönündeki iddialarına ilişkin, yapılan ilk incelemelerin iddiaları doğrulamadığını belirterek, "Olay üzerine yapılan ilk incelemeler, Kuzey Kore'nin başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığı iddialarıyla örtüşmüyor" dedi.

Earnest, "Son 24 saat içerisinde ABD hükümetinin Kuzey Kore'nin teknik ve askeri kapasitesi hakkındaki değerlendirmelerini değiştirecek hiçbir şey olmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Kore'nin iddialarını araştırmaya devam ettiklerini belirten Earnest, fakat ABD'de ve diğer ülkelerde yapılan incelemelerin iddialar hakkında çok ciddi şüpheler olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

"Kuzey Kore'ye bu tür provokasyonları bırakarak daha uygun yolları seçmesi çağrısında bulunuyoruz. Kuzey Kore, aradığını iddia ettiği güvenlik ve gelişmelere ancak uluslararası taahhütleri yerine getirerek ulaşabilir."

DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY İDDİALARI KINADI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise yazılı bir açıklama yaparak Kuzey Kore'nin iddialarını değerlendirdi. Kerry, ABD ve birçok ülkenin, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği denemeyi çok net bir şekilde kınadıklarını vurgulayarak, "Bu provokatif hareket, uluslararası barışı ve güvenliği çok ciddi bir şekilde tehdit etmekte ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmektedir" dedi.

Kerry, "ABD halkının ve bölgedeki müttefiklerimizin güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı. Kerry, Kuzey Kore'yi nükleer silahları olan bir devlet olarak değerlendirmediklerini ve değerlendirmeyeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kerry'nin Japonya ile Kuzey Kore'nin iddiaları üzerine bu akşam bir telefon görüşmesi yapacağını kaydetti. Kirby, zamanını belirtmemekle birlikte Kerry'nin Çinli mevkidaşını da telefonla arayacağını bildirdi.

Kirby ayrıca, Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken'ın da önümüzdeki hafta bölgeye giderek görüşmeler yapacağını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...