ABD'den Kuzey Kore hamlesi

Amerika Birleşik Devletleri'nden, Suriye müdahalesinin ardından şimdi de Kuzey Kore hamlesi geldi. Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne bağlı bir filo, Büyük Okyanus'un batısına, Kuzey Kore açıklarına gönderildi. ABD'nin hamlesi, Kuzey Kore'nin 5 Nisan'da yaptığı balistik füze denemesinin ardından geldi.

Carl Winson.jpg

Amerika Birleşik Devletleri'nden Kuzey Kore'ye yönelik yeni bir hamle geldi. Amerikan yönetimi, Büyük Okyanus'un batısındaki askeri varlığını güçlendirme kararı aldı. Uçak gemisi Carl Winson'ın başını çektiği filo, Singapur'dan Kuzey Kore açıklarına doğru yola çıktı.

Kuzey Kore 5 Nisan'da, sıvı yakıtla çalışan balistik füze denemesi yaptı. ABDnin güç gösterisi bu denemenin ardından geldi.

Pyongyang'in yine bu ay içinde kıtalararası bir füze denemesine hazırlandığı haberleri geliyor. Denemenin, 15 Nisan'da, ülkenin kurucu liderinin 105'inci doğumgününde yapılması planlanıyor. Kuzey Kore, 2006'dan bu yana, ikisi geçen yıl olmak üzere beş nükleer füze denemesi yaptı.

Başkan Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanları, ABD'nin Kuzey Kore politikasını gözden geçirdi. Kuzey Kore'nin nükleer programı ve füze programıyla ilgili seçenekler değerlendirildi. Bunlar arasında askeri ve ekonomik tedbirlerin yanı sıra yaptırım seçeneği de bulunuyor. Kuzey Kore'yi dizginlemesi için Çin'e uygulanan baskının artırılması da gündemde. Daha az riskli adımlara öncelik verilse de önleyici askeri müdahale seçeneği de masada.

Sayfa Yükleniyor...