ABD'den Kuzey Kore'ye askeri harekat açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ülkesinin Kuzey Kore'ye karşı stratejik toleransının kalmadığını belirtti. Tillerson, Kuzey Kore'ye karşı bir askeri harekatın "masada" olduğunu söyledi.

ntv.com.tr 17.03.2017 - 12:54 | Son Güncelleme : 17.03.2017 - 12:55

ABD'den Kuzey Kore'ye askeri harekat açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Kuzey Kore'yle artan gerilime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tillerson ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı takındığı stratejik tolerans tavrının artık sona erdiğini söyledi. Dışişleri Bakanı ülkesinin Kuzey Kore'ye karşı diplomatik, güvenlik ve ekonomik alanlarda yeni önlemler alacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore'ye karşı yapılacak bir askeri harekatın ise "masada" olduğunu ifade etti. Tillerson, "Kesinlikle askeri çatışma gibi bir şeyi istemiyoruz. Ancak onlar (Kuzey Kore) silah programlarıyla gerilimi tırmandırıp askeri harekata ihtiyaç duymamızı hissettirirlerse, o zaman askeri harekat alınması gereken bir önlem olur" şeklinde konuştu.

THAAD FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNİ SAVUNDU
Rex Tillerson ayrıca Güney Kore'ye kurulması planlanana yüksek irtifalı füze savunma sistemini (THAAD) de savundu. Tillerson, Washington ve Seul yönetimlerinin Kuzey Kore'nin hareketlerine karşın THAAD'a ihtiyaç duyduğunu söyledi. Tillerson'un bu açıklamaları Kuzey ve Güney arasındaki askerden arındırılmış alanı ziyaretinden sonra yapması ise dikkat çekti.

Japonya THAAD füze savunma sisteminin kurulmasını desteklerken Çin ise Güney Kore'de kurulması planlanan THAAD füze savunma sistemlerine şiddetle karşı çıktığını defalarca dile getirmişti. Çin, güçlü bir radar sisteminin ABD'nin bölgede casusluk faaliyetleri gerçekleştirmesine yol açacağını iddia etmişti.

Sayfa Yükleniyor...