ABD'den Menbiç açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri, çatışma riskine karşı koalisyona ait zırhlı araçların Menbiç'te devriye gezdiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 04.03.2017 - 23:32 | Son Güncelleme : 04.03.2017 - 23:35

1027129316.jpg

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Menbiç yakınlarında muhtemel çatışmaları engellemek için koalisyona ait zırhlı araçların devriye gezdiğini açıkladı.

"ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun Menbiç'in kuzeyine askeri yığınak yaptığı ve bölgede devriye gezdiğine" dair haberler çıkması üzerine Albay Dorrian, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Sözcü, “CJTFOIR (Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu) bu adımı, koalisyon üyelerine ve ortaklarına güvence vermek, saldırıları caydırmak ve DAEŞ’in yenilmesine odaklanmaya devam etmek üzere attı” ifadelerini kullandı.

Dorrian, “CJTFOIR düşmanca hareketleri caydırmak, yönetişimi iyileştirmek ve YPG’nin orada daimi bir varlığının bulunmadığını temin etmek için Menbiç civarındaki kuvvetleri artırmıştır” paylaşımında da bulundu.

Dorrian ayrıca koalisyonun geçen yazdan beri Menbiç'te kuvvet bulundurduğunu kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada ise Menbiç’e Suriye rejimi ve Rusya’ya ait zırhlı araçların, insani yardım konvoylarına eşlik ederek ilçeye girdiği ifade edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...