NTV

ABD'den NATO'ya asker baskısı

Dünya

ABD, Afganistan'a takviye asker gönderilmesi için NATO ülkeleri üzerinde baskıyı artırıyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın yeni Afganistan stratejisini açıklamasının ardından, NATO üyelerine bu ülkeye takviye asker gönderme baskısı giderek artıyor.

İlişkili Haberler


NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, bugün Brüksel'de üst düzey Amerikalı yetkililerin de katılması beklenen bir toplantıda bir araya geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri, NATO'daki müttefiklerinden, Afganistan'a daha fazla asker göndermelerini talep ederken, bazı Avrupa ülkeleri ise bu konuda istekli görünmüyor.

Barack Obama, Salı günü yaptığı açıklamada, Taliban'la savaş için Afganistan'a 30 bin yeni asker göndereceğini ve bir buçuk yıl içinde bu ülkeden asker çekmeye başlayacaklarını açıklamıştı.

Obama'nın planlarını açıklaması ardından Amerikan yönetiminden üst düzey yetkililer, başkanın planlarıyla ilgili olarak Amerikan siyasetçilerini ikna turlarına çıktılar.

ABD'nin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Mike Mullen, Senato'nun Silahlı Kuvvetler Komitesine yaptığı açıklamada, Afganistan'a 30 bin ek asker göndermenin, Taliban'ın ülkede felakete yol açmasını engelleyebileceğini söyledi.

TAKVİYENİN SONUÇLARINI BİR YIL İÇİNDE ALIRIZ
Afganistan'daki tüm yabancı güçlerin komutanı Amerikalı Orgeneral Stanley McChyrstal, asker takviyesinin sonuçlarının bir yıl içinde alınacağını belirtti.

McChyristal, gelecek yıl yaz aylarına doğru ikna edici bir gelişmeninin sağlanacağını savunyor.

Eski Cumhuriyetçi başkan adayı Senatör John McCain ise, Obama'nın, bir buçuk yıl içinde Afganistan'dan asker çekmeye başlayacaklarını açıklamasını eleştirdi. McCain bunun Amerika'nın dostlarına ve düşmanlarına yanlış bir izlenim verdiğini savunuyor.

TALİBAN: DAHA ÇOK KAYIP VERECEKSİNİZ
Bu arada Amerika'nın asker takviyesi planı konusunda bir açıklama yapan Taliban ise, bu stratejinin işe yaramayacağını ve yabancı güçlerin daha büyük kayıplar vermesiyle sonuçlanacağını savundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ülkesinin Taliban'a karşı mücadeleye destek vermek üzere Afganistan'a 30 bin takviye asker göndereceğini ve 2011 yılından itibaren de bu ülkeden çekilmeye başlayacaklarını duyurmuştu.