ABD, Suriyeli muhaliflerin eğitimini bıraktığı iddialarına yanıt verdi

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Smith, bakanlığın Suriyeli muhaliflere eğit-donat programı üzerinde çalışmayı sürdürdüğünü belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.01.2015 - 01:41

ABD, Suriyeli muhaliflerin eğitimini bıraktığı iddialarına yanıt verdi

Amerikan haber sitesi The Daily Beast tarafından yayınlanan özel haberde, "CIA'nın gizli bir program çerçevesinde desteklediği Suriyeli muhaliflerin birçoğuna, gönderdiği yardım veya maaşları son aylarda kestiği veya önemli ölçüde azalttığı" iddiasına yer verildi.

Haberde, "El Nusra gibi gruplara yaklaştıkları veya etkisiz mücadele verdikleri" gerekçesiyle "ABD’nin onayladığı Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren 16 muhalif gruptan 4’ünün listeden çıkarıldığı, 12’sine de söz verilen yardımların durdurulduğu veya eksik verildiği" öne sürüldü.

Haberde, ayrıca, bir Amerikalı yetkilinin sözlerine dayandırılarak, bu durumdan rahatsız olan bazı muhaliflerin ise giderek El Nusra ve diğer aşırılık yanlılarına yaklaştığı veya o gruplara dahil olmaya başladığı ifade edildi. 

"EĞİTİMCİLERİMİZ BÖLGEYE GİTMEYE BAŞLADI"

CIA'ya dair bu iddialara yanıt vermeyen ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları yetkilileri, ılımlı muhaliflere yardımlarının ise devam ettiğini kaydetti.  

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri'nden Elissa Smith, diğer kurumların faaliyetleri hakkında konuşamayacağını ancak Savunma Bakanlığı'nın Suriyeli muhaliflere eğit-donat programı üzerinde çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Bu programın yeni oluşturulduğunu hatırlatan Smith, bu kapsamda, ABD Merkez Komutanlığı Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Michael Nagata ile ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Daniel Rubinstein’ın 12-13 Ocak’ta İstanbul’da geniş yelpazedeki ılımlı Suriyeli muhalifler ve sivil toplum liderleriyle bir araya geldiğini anımsattı.

Smith, "Bu toplantı, ılımlı Suriyeli muhaliflerin siyasi ve askeri üyeleriyle ABD’nin eğitim ve ekipman programını tanıtmak ve tartışmak noktasında önemli bir fırsat sundu. Ayrıca, Suriye’de sahadaki durumu daha iyi anlama bağlamında yararlı oldu. Tüm taraflar, bu önemli programa odaklanmaya devam edilmesi ve bu konunun daha fazla görüşülmesi gerektiğinin farkında" diye konuştu.  

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in geçen hafta, ılımlı Suriyeli muhaliflere yönelik eğitim ve ekipman sağlama programı için eğitim noktalarının kurulmasına başlanması için eğitimcilere ve yan destek unsurlara yetki verdiğini belirten Smith, "Bu noktada ilk ön müfreze bölgeye ulaşmaya başladı. Önümüzdeki haftalarda da yüzlerce eğitimci ve yan destek unsurlarının bölgeye konuşlandırılmasını bekliyoruz" bilgisini verdi. 

Smith, eğitimlerin baharda başlayabileceğini, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’da verileceğini yineledi. 

"ÖLÜMCÜL OLMAYAN DESTEK DEVAM EDİYOR"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de günlük basın toplantısında, gizli programlara dair haberler hakkında konuşamayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı olarak yaptıkları faaliyetlere değinebileceğini kaydeden Psaki, "Suriyeli muhalifleri desteklemeye devam ediyoruz ve Savunma Bakanlığı'nın baharda başlaması beklenen eğit-donat programına destek veriyoruz" dedi.

Psaki, Bakanlığın Suriyeli muhaliflerin sivil ve askeri kanadına gıda, tıbbi malzeme, kamyonet gibi ölümcül olmayan yardımlarının da sürdüğüne işaret ederek, yılın başından bu yana gönderilen ölümcül olmayan yardımların 2,7 milyon doları bulduğunu ifade etti.

ABD'nin Suriye politikasını ciddi biçimde eleştiren Senatör John McCain, geçen aylarda, "ABDBaşkanı, Savunma Bakanlığı, CIA ve Dışişleri Bakanı, onların silahlandırılması önerisine 'hayır' dediği için onlara yardım edemediğimiz için bugün o insanların birçoğu ölü" demişti. Obama yönetiminin söylediklerinin çoğunun yapılmadığını ve Suriyeli muhaliflerin kendilerini terk edilmiş hissettiğini ifade eden McCain, "Bunu hissetmek için de her sebepleri var. Hiçbir yardım alamadıklarına inandıkları için gidip El-Nusra’ya katılanlar var" diye konuşmuştu. 

Sayfa Yükleniyor...