ABD'den "PKK" açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, "PKK, Türkiye’yi ciddi bir şekilde tehdit etmektedir, bunu tanımalıyız. Bu yaz, PKK, Türk güvenlik güçlerini öldürdü. Türkiye’yi PKK’ya karşı korumak istiyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı 10.02.2016 - 21:12

ABD'den "PKK" açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen “Irak ve Suriye’den Libya ve ötesine, gelişen IŞİD tehlikesi” oturumunda konuştu. 

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce, “ABD’nin desteklediği muhalifler, Halep’te Rusya, Beşşar Esad ve Hizbullah tarafından kuşatma altında. Bu gelişmeler IŞİD’in güçlenmesine sebep oluyor” ifadelerini kullanarak, Obamayönetiminin muhalifleri yeterince destekleyemediğini söyledi. 

Rusya’nın IŞİD’e yönelik operasyonları sekteye uğrattığı konusuna katıldığını ve bunu "Kabul edilemez" olarak değerlendiren McGurk da “Ruslar büyük oranda muhaliflere saldırıyor ve muhalifler bizim IŞİD’e karşı birlikte savaştığımız bir grup. Ruslara bunu defalarca söylüyoruz ve ciddi bir kaygı duymaktayız. Rusya'nın yaptıkları direkt IŞİD'in işine yarıyor” şeklinde konuştu. 

Komitenin Demokrat Partili üyelerinden Eliot Engel da Suriye'de tablonun iyice karmaşık bir hale geldiğini savunarak, "Görünüşe göre, IŞİD'e karşı bütün kalbimizle savaşmıyoruz. Daha şiddetli bir kampanya gerekiyor" dedi.

"IŞİD SURİYE'NİN DIŞINDA YAPILANIYOR" 

IŞİD’i, Irak ve Suriye’deki temel yapılanmaları, dünyanın farklı bölgelerindeki bağlantıları ve IŞİD'e bağlılığını ilan eden diğer örgütler şeklinde üç ayrı kategoride ele aldıklarını dile getiren McGurk, “Suriye’de gösterdiğimiz başarılardan dolayı, şu anda IŞİD, yabancı savaşçılarını farklı bölgelere çekmeye çalışıyor” diye konuştu.

McGurk, IŞİD’e yönelik operasyonlarda özellikle yabancı savaşçıların bölgeye gelişi konusunda ciddi mesafe katedildiğini, bunda özellikle "Türkiye’nin Suriye sınırının 98 kilometrelik kısmını kapatmasının etkili olduğunu" dile getirdi. McGurk, IŞİD’in artık yabancı savaşçılarını Libya gibi farklı ülkelere gitmesi yönünde çağrılar yaptığını söyledi. 

IŞİD’in Libya’da yapılanmasını “Çok ciddi bir kaygı olarak” değerlendiren McGurk, Kuzey Afrika'daki Mısır ve Tunus gibi ülkelerde de IŞİD’in tehlikeli hale geldiğini belirtti. 

"IŞİD PETROLÜNÜ ESAD SATIN ALIYOR"

McGurk konuşmasında ayrıca, IŞİD’in petrol kaynakları hakkında bilgi verdi. Koalisyon ülkelerinin hava saldırıları sonucunda IŞİD’in petrol gelirinde yüzde 30’luk düşüş olduğunu belirten McGurk, IŞİD'in hala Suriye’nin enerji kaynaklarının yüzde 80'nini kontrol ettiğini söyledi. 

Rusya’nın, "IŞİD petrollerini Türkiye satın alıyor" iddiasının hatırlatılması üzerine konuşan McGurk, “Bu doğru değil, aksine, bu petroller Esad tarafından satın alınmaktadır” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin IŞİD’e karşı çabalarından övgüyle bahseden McGurk, Türkiye’nin milyonlarca Suriyeli'ye ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, “Bu birçok insan tarafından unutuluyor” dedi. 

"PKK, TÜRKİYE'Yİ CİDDİ ŞEKİLDE TEHDİT ETMEKTEDİR" 

"Türkiye, IŞİD’e karşı savaşan bazı Kürt grupları kabul etmiyor, bu konuda görüşünüz nedir" sorusuna karşılık McGurk, Türkiye’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelede yanlarında durduklarını fakat Suriye'nin kuzeyindeki Kürt grupları desteklemeye devam edeceklerini söyledi. 

McGurk, "PKK, Türkiye’yi ciddi bir şekilde tehdit etmektedir, bunu tanımalıyız. Bu yaz, PKK, Türk güvenlik güçlerini öldürdü. Türkiye’yi PKK’ya karşı korumak istiyoruz. Fakat aynı zamanda biz Kuzey Suriye bölgesindeki Kürtleri IŞİD’e karşı güçlendirmek istiyoruz. Kürtler Suriye’nin bir parçası olmak istiyor" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...