ABD hükümeti, 2009 yılında Murat Karayılan, Rıza Altun ve Zübeyir Aydır hakkında aldığı kararın bir benzerini, PKK'nın üst düzey beş yöneticisiyle ilgili de aldı.

ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Remzi Kartal, Sabri Ok ve Adem Uzun’u özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı ilan etti ve bu kişilerin mal varlıklarını dondurdu.

Karar, ABD vatandaşlarının bu isimlerle ekonomik veya ticari nitelikli bir işlem yürütmesini yasaklıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın 8 aydır Amerikan makamlarıyla yürüttüğü temaslar sonucu alınan karar, PKK'nın finans kaynaklarının kesilmesi yönünde önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Türk güvenlik birimleri, 1984 yılından 2011'e kadar pkk'nın toplam 60 hücre evinde ele geçirilen uyuşturucu maddeleri kanıt olarak sundu. Dışişleri Bakanlığı da kararın memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

ABD'nin kara listeye aldığı isimlerden Duran Kalkan ve Cemil Bayık kuruluşundan beri PKK içinde yer alıyor. Her iki isim de PKK'nın başkanlık konseyi üyesi. Rıza Altun da örgütün Avrupa sorumlularından. Sabri Ok ise KCK'nın başındaki isim olarak biliniyor.