ABD'den "Pompeo ses kaydını dinledi" iddiasına yalanlama

ABD basını Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını yakınan takip etmeye devam ediyor. ABC televizyonu ABD Dışileri Bakanı Mİke Pompeo'ya Ankara ziyareti sırasında ses kayıtlarının dinletildiğini iddia etti. ABD Dışişleri Bakanlığı iddiaları reddetti.

NTV Haber 19.10.2018 - 10:05 | Son Güncelleme : 19.10.2018 - 11:05

ABD'den "Pompeo ses kaydını dinledi" iddiasına yalanlama

Amerikan ABC televizyonunun bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya Ankara'da Suudi kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın "öldürüldüğüne" ilişkin ses kayıtları dinletildi ve kaydın deşifresi verildi.

Haberde, söz konusu yetkilinin aynı zamanda, Kaşıkçı'nın Suudi Başkonsolosluğu'nda, "8 dakika süren boğuşma sonunda boğularak öldürüldüğünü söylediği" iddiasında bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert ise iddiaları yalanladı.

ABC'nin Cemal Kaşıkçı iddialarıyla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, "Bakan Pompeo, Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasına ilişkin ne bir ses kaydını dinledi ne de kaydın deşifresini gördü" ifadesini kullandı.

KAMERA KAYITLARINA ULAŞILABİLİR Mİ? (CEMAL KAŞIKÇI SORUŞTURMASI) 

CEMAL KAŞIKÇI KİMDİR?

Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Ahmet Kaşıkçı, 13 Ekim 1958’de Suudi Arabistan’ın Medine kentinde dünyaya geldi.

1985 yılında ABD'deki Indiana State University'den mezun olan Cemal Kaşıkçı, 1991 - 1999 yılları arasında Al Madina gazetesinin yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği vekilliği yaptı.

Kaşıkçı, bu süreçte Afganistan gibi ülkelerden haberler geçti, 1987-95 yılları arasında eski El Kaide lideri Usame bin Ladin ile Afganistan ve Sudan'da söyleşiler yaptı.

Daha sonra İngilizce yayın yapan Arab News'in başında dört yıl çalışan Kaşıkçı, buradan geçtiği Al Watan'ın yazı işleri müdürlüğünde 52 gün görev yapabildi, gazetede ülkedeki dini yapıyı eleştiren yazıların çıkması üzerine görevden alındı.

Bunun üzerine ülkeyi terk eden Kaşıkçı, İngiltere ve ABD'de Suudi Arabistan Büyükelçiliği yapan Prens Türki al Faysal'ın danışmanlığına getirildi. 2008 yılında tekrardan Al Watan'ın yazı işleri müdürlüğüne getirildi ve 2010 yılında gazetede yayınlanan eleştirel yazılar nedeniyle bir kere daha görevden alındı.

CEMAL KAŞIKÇI'NIN SON GÖRÜNTÜSÜ 

Sayfa Yükleniyor...