ABD'den PYD'ye helikopterlerle askeri yardım

ABD'nin PYD'ye Haseke'deki Rümeylan üssüne inen helikopterlerle askeri yardımda bulunduğu iddia edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.04.2016 - 12:50

ABD'den PYD'ye helikopterlerle askeri yardım

Haseke'deki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, önceki gün ve dün ABD helikopterleri Rümeylan'daki Amerikan üssüne inerek örgütün konvoy halinde gelen araçlarına askeri nitelikli büyük kargolar yükledi.

Yerel kaynaklar ayrıca, PYD'nin operasyon için Kobani'ye 700 savaşçı gönderdiği bilgisini paylaştı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ise dün Diplomasi Muhabirleri Derneği'nde yaptığı açıklamada PYD'ye silah ve mühimmat vermediklerini söylemişti.

IŞİD'e karşı operasyonlarda Türkiye'deki İncirlik Üssü'nden istifade eden ABD, Haseke'nin kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde Ekim 2015'te üs çalışması başlatmıştı. Rümeylan üssü şimdilik sadece helikopter inişleri için
uygun durumda.

PYD de Türkiye sınırındaki Cerablus'a yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan Mümbiç'e "Büyük Münbiç Operasyonu" adını verdiği saldırıları başlatmak için bir süredir hazırlık içinde.

Örgüt, 27 Aralık 2015'te ABD uçaklarının hava saldırısının ardından Fırat Nehri'nin batı yakasındaki Tişrin Barajı'nı IŞİD'ten almıştı. Ardından bazı Arap grupların da yer aldığı PYD liderliğindeki güçler, barajın 9 kilometre kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmıştı.

Örgütün sonraki hedefi, Fırat'ın batısında Azez-Cerablus hattında ilerleyerek Kobani ve Afrin'i birleştirmek.

Sayfa Yükleniyor...