NTV

ABD'den Rusya'nın Ukrayna teklifine ret

NTV Haber

Dünya
abd-ukrayna-rusya-ret220115

Ukrayna'da son günlerde yükselen tansiyon için çözüm arayışları sürüyor. ABD, Rusya'nın taraflar ağır silahlarını geri çeksin önerisine karşı çıktı. Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları da, ülkedeki krize çözüm bulmak için Berlin'de bir araya geldi.

ABD, Rusya'nın Ukrayna'da çatışmaların son bulmasını öngören barış planı önerisini reddetti.

Rusya, Ukrayna'da ateşkes ilan edilmesini ve tarafların ağır silahlarını geri çekmelerini önermişti.

Ancak ABD planının amacının, Ukrayna'da ayrılıkçıların ve Rus güçlerinin son dört aydaki kazanımlarını meşrulaştırmak olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, Rusya yanlısı ayrlıkçıları "bariz şekilde toprak gasp etmekle" suçladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda konuştu.

'RUSYA 9 BİN ASKER KONUŞLANDIRDI'

Poroşenko, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda 9 bin asker, 500 tank, ağır toplar ve zırhlı personel taşıyıcıları konuşlandırdığını söyledi.

BERLİN'DE DİPLOMATİK ARAYIŞ

Krizini çözmek için diplomatik çabalar da, Berlin'de devam etti. Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları, ülkedeki krize çözüm bulmak amacıyla dün akşam Berlin'de de bir araya geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Ağır silahlar geri çekilmeden önce durumun sakinleşmesi mümkün olmayacak." dedi.

Taraflar arasında Eylül ayında Belarus'un başkenti Minsk'te yapılan görüşmelerde ateşkes ilan edilmiş ve barış anlaşmasının çerçevesi üzerinde uzlaşılmıştı.

Ancak Ukrayna'da son haftalarda çatışmalar yeniden şiddetlenmişti. Çatışmalarda bugüne kadar yaklaşık 5 bin kişi öldü, 1 milyon 200 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

ETİKETLER