ABD'den Rusya'ya Kırım Tatarları çağrısı

Rusya'nın Kırım Tatar Milli Meclisi'ni "aşırıcı örgüt" kapsamına alması ve meclisin faaliyetlerini durdurmasına ABD tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı kararın geri alınması çağrısı yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.04.2016 - 10:39

ABD'den Rusya'ya Kırım Tatarları çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi "demokratik bir kurum" olarak tanımlandı.

Uzun yıllardır yeterince temsil edilememiş ve tarihi olarak baskı görmüş Kırım Tatar halkını temsil eden
bir yapı olduğu hatırlatılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin aynı zamanda Kırım Tatarlarının kültürünün muhafaza edilmesi ve ayrımcılıktan korunması için önemli bir bağımsız ses olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu'na Kırım Tatar Milli Meclisi'nin aşırıcı örgüt kapsamına alınması ve Kırım'daki fiili yönetimin bu demokratik kurumun faaliyetlerini askıya almasına dair Adalet Bakanlığı kararını geri alması
çağrısında bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı.

"Rus makamlarının Ukrayna'da Tatarların yönetimine Rus kanunlarını getirmek için hiçbir temeli ve yetkisi yoktur" değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, Meclis'in faaliyetlerinin yasaklanmasının demokratik ilkelerle çeliştiği belirtildi.

Son olayın fiili yönetimin Kırım'daki tacizlerinin son halkası olduğu kaydedilen açıklamada, bu tür tacizlerin keyfi tutuklamalar, dayak ve ibadethaneler ile evlere yapılan polis baskınlarını da içerdiği belirtildi.

Açıklamada, "Rusya'ya bir kez daha Kırım'a yönelik işgalini sonlandırma ve bu Ukrayna toprağını geri verme çağrısı yapıyoruz. İşgal sürdükçe Kırım ile ilgili yaptırımlar da devam edecektir" ifadesi yer aldı.

Rusya Adalet Bakanlığı, 18 Nisan'da Kırım Tatar Milli Meclisi'nin "aşırıcı faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle çalışmaları durdurulan dini ve sivil toplum örgütleri listesine alındığını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...