İlişkili Haberler

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken İstanbul'da Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi. Antony Blinken Atlantik Konseyi Ekonomi ve Enerji Zirvesi'nde konuştu.

Blinken, "Şimdiye kadar IŞİD'e karşı 8 bin 200 hava saldırısı düzenlendi. Musul-Rakka arasında silah ve yasadışı petrol iletimi kesildi. Suriye-Türkiye sınırının yüzde 85'i IŞİD'den temizlenmiş durumda. Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz hava operasyonları geri kalan 112 kilometrelik kesiminde IŞİD'den temizlenmesine yardımcı olacak" dedi.

Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarını da eleştiren ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken, "Rusya Suriye'deki operasyonların ağır maliyetini uzun süre sürdüremez. Esad, İran ve Hizbullah'ın hizmetine sunduğu hava kuvvetleri ile Suriye'nin çoğunluğuna karşı gerçekleştirdiği kirli kampanya nedeniyle Rusya İslam dünyasını kendinden uzaklaştırıyor" şeklinde konuştu.

IŞİD'in sosyal medyadaki faaliyetlerine de değinen Blinken şunları söyledi: "Sosyal medyada ve basında IŞİD'in din kardeşlerine nasıl davrandığını göstererek bir savaş veriyoruz. 14 ay önce IŞİD sosyal medyayı domine ediyordu. Ama artık sosyal medya IŞİD karşıtı mesajlarla domine edilmiş durumda."

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Blinken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ile de görüştü.