ABD'den sonra Tokyo ve Seul de ihlal etti

Pekin yönetiminin, Doğu Çin Denizi'nde ilan ettiği hava savunma sahasının ardından bölgedeki gerilim giderek tırmanıyor. ABD uçaklarının ardından Japon ve Güney Kore uçakları da, söz konusu hava sahasından geçti.

NTV Haber 28.11.2013 - 16:32

ABD'den sonra Tokyo ve Seul de ihlal etti

Çin'in hafta sonunda Doğu Çin Denizi'nde ilan ettiği hava savunma sahası her geçen gün bölgedeki gerilimi tırmandırıyor.

ABD B-52 bombardıman uçaklarının Pekin'e bilgi vermeden bölgede uçmasının ardından bu sefer Japon ve Güney Kore askeri uçakları söz konusu hava sahasında uçuş yaptı.

Japon sözcü, "Çin'in hava savunma sahası yarattığından beri daha önce olduğu gibi Doğu Çin Denizi'nde keşif faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu konuda Çin'i bilgilendirme gibi bir planımız yok" dedi.

Bu gelişmelerin yaşandığı sıralarda, ABD ve Japon donanması da, Japonya'nın güneyinde ortak tatbikata başladı.

Tatbikata, aralarında George Washington uçak gemisinin de bulunduğu 20'den fazla savaş gemisi ile binlerce asker katılıyor.

Tatbikat Çin'in ilan ettiği hava savunma sahasında gerçekleşmese de zamanlama açısından tartışamları beraberinde getirdi. Japon ve ABD'li yetkililer tatbikatın yaklaşık 1 yıl önce planlandığını, son aylardaki koşullara göre planlanmadığını belirtiyor.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ise, gelecek hafta Çin'e yapacağı ziyarette konuyla ilgili endişeleri dile getirmesi bekleniyor. ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın Japonya ve Güney Kore'de de temaslarda bulunacağı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...