ABD'den "İranlı komutan Süleymani" açıklaması

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Rusya'yi ziyaret iddialarıyla ilgili ABD'den yeni bir açıklama geldi. ABD, "Kaygılarımızı yatıştırıcak herhangi bir şey görmedik" açıklaması yaptı.

Anadolu Ajansı 18.08.2015 - 10:06

ABD'den "İranlı komutan Süleymani" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü (IRGC) Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Moskova ziyaretine dair iddiaları reddetmesiyle ilgili olarak, "Bu seyahate yönelik haberler hakkında kaygılarımızı yatıştıracak (herhangi bir şey) görmedik" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kirby'ye günlük basın toplantısında, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un Süleymani'nin Moskova'ya gelmediği yönündeki açıklaması soruldu.

ABD olarak hala Süleymani'nin ziyareti yapıp yapmadığını teyit edemeyeceklerini belirten Kirby, "Bu konudaki kaygılarımızı azaltacak herhangi bir ek bilgiye rastlamadım, haberler hakkındaki kaygılarımızı yatıştıracak herhangi bir şey görmedik" diye konuştu.

Kirby eğer gerçekleştiyse bu seyahatin BM Güvenlik Konseyi tasarısının ihlali anlamına geldiğini tekrarlayarak, "BM'nin bu konuyu incelemesini kesinlikle destekliyoruz, istiyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin mevkidaşı Sergey Lavrov'la geçen hafta yaptığı telefon görüşmesinde Süleymani'nin Moskova'ya gitmesiyle ilgili kaygılarını dile getirdiğini belirtmişti.

Süleymani'nin Moskova'da olduğuna dair iddialar basında da yer almıştı.

Sayfa Yükleniyor...