NTV

ABD'den Suriye raporu

Anadolu Ajansı

Dünya

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nın bölgedeki ABD güçlerini riske attığını söyledi.

Senato İstihbarat Komitesi'nde konuşan Daniel Coats, Türkiye'nin Orta Doğu'daki Kürt hırsını engellemek için yollar arayacağını savundu. "Suriye'nin kuzeybatı bölgesinde devam eden harekat DAEŞ'e karşı mücadeleyi karışık hale getiriyor ve alandaki ABD güçlerini riske atıyor" ifadelerini kullandı.

Coats ayrıca Suriye muhalefetinin Beşar Esad'ı devirecek güçte olmadığını dile getirdi.

Muhaliflerin, giderek artan askeri geri kalmışlığı yok edecek güçte olmadığını savundu. ABD'li yetkili muhaliflerin çatışmayı en az 1 yıl daha sürdürecek gücü koruyacağı tahmininde de bulunuldu.

"İRAN TERÖRÜ DESTEKLEYEN TEMEL DEVLET OLMAYA DEVAM EDECEK"

Konuşmasında İran konusuna da değinen Coats, "İran terörü destekleyen temel devlet olmaya devam edecek" ifadesini kullanarak, ülkenin özellikle Irak, Suriye ve Yemen’de bu girişimlerde bulunmaya devam edeceğini kaydetti.

Coats, "İran bölgedeki etkisini arttırmanın yollarını arayacak. DAEŞ’e karşı mücadeleyi kullanacak ve savaş alanındaki kazançlarını, güvenlik ve ekonomik anlaşmalara dönüştürmeye çalışacaktır.” dedi.

Ulusal İstihbarat Direktörü ayrıca, İran’ın ABD’yi tehdit edecek askeri gelişimini devam ettireceğine inandıklarını belirterek, İran’ın Orta Doğu’daki “en geniş” balistik füze gücüne sahip olan ülke olduğunu söyledi.

"2018 ARA SEÇİMLERİNDE RUS ETKİSİ MUHTEMEL BİR TEHDİT"

Coats, konuşmasında Rusya konusunu ABD seçimlerine müdahale bağlamında değerlendirerek, Rusya'nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında "çok iyi bir iş" çıkardığını hissettiğini belirtti.

Coats, "Hiç şüphemiz yok ki geçmişteki çalışmalarının çok başarılı olduğu kanısındalar ve 2018 ara seçimlerinde Rus etkisi muhtemel bir tehdit olarak önümüzde." diye konuştu.

ETİKETLER