NTV

ABD'den Suriye'de güvenli bölge adımı

NTV Haber,Anadolu Ajansı

Dünya

ABD Başkanı Trump, Suriye'de güvenli bölge için liderlerle görüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Trump, Suriye kararını eyleme geçmeden açıklamayacak" denildi. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Esad'ın gelecekteki rolünün belirsiz olduğunu belirtirken, Pentagon'dan üst düzey bir yetkili, Trump'a gerekli tüm seçenekleri hazırladıklarını duyurdu.

İlişkili Haberler

ABD Başkanı Donald Trump, İdlib'teki saldırının ardından Suriye'de güvenli bölge için liderlerle görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Trump, Suriye kararını eyleme geçmeden açıklamayacak" denildi. Trump’ın Suriye’de askeri bir adım atma konusunda kesin bir kararının söz konusu olmadığı, ancak konuyu Savunma Bakanı Mattis ile istişare ettiği ifade edildi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI RUS MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la İdlib’de düzenlenen kimyasal silah saldırısını ele alan bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Tillerson ve Lavrov arasındaki görüşmenin çarşamba günü gerçekleştiğini açıkladı. Görüşmenin içeriğine dair bilgi vermeyen yetkili, Tillerson’un 12 Nisan’da Moskova’da Lavrov’la yüz yüze görüşeceğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, düzenlediği basın toplantısında, Beşşar Esad rejiminin kimyasal silah saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin, Esad rejimi tarafından kimyasal silahların kullanıldığına dair hiçbir şüphesi olmadığını belirten Tillerson, "Elimizde bunu destekleyecek bilgiler var" dedi.

Tillerson, "Esad'ın gelecekteki rolü belirsiz. Yaptıklarından sonra çok açık bir şekilde görülmektedir ki, Suriye halkını yönetecek bir rolü yok" ifadesini kullandı.

Rusya'ya çağrıda bulunan Tillerson, "Esad'a olan desteğini çok iyi düşünüp değerlendirmelidir" dedi.

"ESAD'A KARŞI ULUSLARARASI ÇABA GEREKİYOR"

Bu açıklamaları üzerine Tillerson'a, ABD'nin Esad'a karşı nasıl bir yol izleyeceği soruldu.

Esad rejimine karşı uluslararası bir çabaya ihtiyaç olduğunu belirten Tillerson, şunları kaydetti:

"Bu süreç uluslararası bir çaba gerektiriyor. Suriye'de DAEŞ'in ortadan kaldırılması ve ülkede daha fazla iç savaşın önüne geçecek istikrarın sağlanması gerekiyor. Daha sonra ise Esad'ın ayrılmasını sağlayacak politik bir sürecin, ortak bir çalışmayla sağlanması lazım"

Tillerson, Esad'a karşı uluslararası bir koalisyonun sağlanması için çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Rex Tillerson, kimyasal silah kullanılmasının çok ciddi bir sorun olduğunu ve buna ciddi bir cevap verilmesi gerektiğini söyledi.

PENTAGON: TRUMP'A GEREKLİ TÜM SEÇENEKLERİ HAZIRLIYORUZ

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, "(Suriye’de kimyasal saldırının ardından) Beyaz Saray gerekli adımlar için bize danıştı. Başkan’a (Donald Trump) gerekli tüm seçenekleri hazırlıyoruz" açıklaması yaptı.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Pentagon’da devam eden görüşme ve hazırlıklar konusunda bilgi vermekten kaçındı.

Başka bir Pentagon yetkilisi de Savunma Bakanı James Mattis'in Trump'la birlikte Florida'da Mara-a-Lago'da bulunduğunu ve Suriye'deki kimyasal saldırının gündemlerinin en üst sıralarında olduğunu açıkladı.

REUTERS: SEÇENEKLER ARASINDA SURİYE UÇAKLARINI VURMAK DA VAR

Reuters Haber Ajansı'na göre; seçenekler arasında Suriye uçaklarının vurmak da yer alıyor.

ETİKETLER