ABD'den Suriyeli muhaliflere darbe

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu zor durumda. Silahlı muhalifler, İslamcı gruplar karşısında güç kaybederken ABD ve İngiltere de Özgür Suriye Ordusu'na yaptıkları yardımları durdurdu. Muhalif komutan Selim İdris'in de Türkiye kaçtığı iddia edildi.

ABD'den Suriyeli muhaliflere darbe

Suriye'de Esad rejimine karşı silahlı mücadele veren Özgür Suriye Ordusu son haftalarda darbe üstüne darbe alıyor.

İslamcı grupların Türkiye sınırı yakınlarında silahlı muhaliflere ait karargahla askeri depoları ele geçirmesinin ardından ABD ve İngiltere, Özgür Suriye Ordusu'na yaptıkları yardımları durdurdu.

Mevcut gelişmelerin ışığında ABD, Kuzey Suriye'ye yaptığı tüm yardımları askıya aldı. Ancak uluslararası kuruluşlarla sivil toplum örgütleri aracılığıyla yaptığı insani yardımları ise sürdüreceğini açıkladı.

Türkiye de Cilvegözü sınır kapısını kapattı. Özgür Suriye Ordusu kararı yanlış ve düşünülmeden alınmış bir karar olarak niteledi.

İslamcı grupların baskınıyla ABD'nin en çok çekindiği gelişme gerçekleşti. Özgür Suriye Ordusu'na gönderilen uçaksavar füzelerle tanksavar roketler, zırhlı askeri araçlar ve iletişim gereçleri İslami cephenin eline geçti.

Özgür Suriye Ordusu komutanı Selim İdris de Türkiye'ye kaçtı.

Yardımların durdurulması kararı, Özgür Suriye Ordusu'nun uluslararası desteğe en çok ihtiyaç duyduğu bir döneme denk geldi.

Suriye ordusunun son günlerde elde ettiği kazanımlara dikkat çekilirken, uluslararası yardımların durmasıyla Özgür Suriye Ordusu'nun güvenilirliğini yitireceğine ve üyelerinin İslamcı grupların saflarına geçmelerine yol açabileceğine işaret ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...