ABD Suudi Arabistan'a "akıllı bomba" satıyor

ABD, Suudi Arabistan'a aralarında "akıllı bomba" diye nitelenen mühimmatın da bulunduğu toplamda 19 bin bombadan oluşan 1.29 milyar dolar değerinde silah satışını onayladığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 17.11.2015 - 14:19

abd-silah-suudi-arabistan171115.JPG

Washington'un yurtdışına silah satışını düzenleyen Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın satışa verdiği onay hakkında kongrenin dün bilgilendirildiği belirtildi. Kongrenin satışı 30 gün içinde durdurabilme yetkisi bulunuyor.

Satışın, Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin "yürüttüğü farklı operasyonlar sonucu azalan stoklarını ikmal edeceğini ve gelecek operasyonlar için stok sağlayacağı" belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu alım, ABD ve Suudi Arabistan arasındaki karşılıklı askeri ilişkilerin sürdürülmesine katkı sağlayacak ve Suudi Arabistan kuvvetlerinin ABD ile çalışmasını güçlendirecek. Aynı şekilde, Suudi Arabistan'a bölgesel tehditlerle etkin mücadele ve dünyanın en büyük petrol rezervlerini koruma imkanı verecek."

SUUDİLER YEMEN VE SURİYE'DE OPERASYON DÜZENLİYOR

Petrol zengini Suudi Arabistan yönetimi, Suriye'deki IŞİD hedeflerinin yanı sıra güneyindeki İran destekli Husi milislere karşı mart ayından bu yana yoğun hava operasyonları yürütüyor.

TOPLAMDA 19 BİN BOMBA

Satışta "akıllı bomba" diye nitelenen 5 bin 200 Paveway II'nin lazer güdümlü GBU-10 ve GBU-12 türlerinin yanı sıra, bin 100 adet lazer güdümlü bombaların daha moderni ve daha uzun menzillisi Paveway III GBU-24 modelinin de yer aldığı ifade edildi.

Bununla beraber, bin 500 adet 900 kilogramlık sığınak delici bomba, 19 bin bombadan oluşan satış listesinde kaydedildi.

Riyad'a 5 binin üzerinde de güdümsüz bombaları GPS destekli sistemlerle her türlü hava şartlarında kullanılabilir "akıllı bombalara" dönüştürmede kullanılan ekipmanın sağlanacağı ifade edildi.

Faturadaki 1.10 milyar doların "ana askeri techizat"a ayrıldığı patlatma mekanizmaları, eğitim, teknik destek, bakım, techizatın hava yoluyla kargosu gibi doğrudan askeri techizat olmayan kalemlerle satışın toplam değerinin yaklaşık 1.29 milyar dolar olarak hesaplandığı belirtildi.

SİLAHTA ABD'NİN BİR NUMARALI MÜŞTERİSİ

ABD'nin bir numaralı savunma sanayi müşterisi Suudi Arabistan, eylül ayında 5.4 milyar dolar değerinde Lockheed Martin tarafından üretilen 600 Patriot-PAC3 hava savunma füzesi anlaşmasını imzalamıştı.

ABD yönetimi geçen ay Suudi Arabistan'a Lockheed Martin tarafından üretilen 11.25 milyar dolar değerindeki dört Littoral Savaş Gemisi satışını onaylamıştı.

Sayfa Yükleniyor...