ABD'den Türkiye'deki terör saldırılarına kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı, Elazığ ve Bitlis'te düzenlenen terör saldırılarını kınadı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise "ABD, Türkiye’nin Güneydoğusunda dün ve bugün meydana gelen terör saldırılarını en güçlü şekilde kınıyor" ifadeleri kullanıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.08.2016 - 22:26 | Son Güncelleme : 19.08.2016 - 00:16

ABD'den Türkiye'deki terör saldırılarına kınama
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısına Türkiye'deki saldırıları kınayarak başladı. 

Bu hafta daha önce de Diyarbakır ve Van'da terör saldırıları düzenlendiğini hatırlatan Kirby, "Dostumuz ve müttefikimiz Türkiye bu hafta menfur saldırılara maruz kaldı." dedi.

Kirby, saldırıların Türk halkının karşı karşıya bulunduğu terör tehdidini acı şekilde hatırlattığını dile getirdi.

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Kirby, yaralananlara da acil şifa diledi.

BEYAZ SARAY'DAN KINAMA

Beyaz Saray, Elazığ ve Bitlis’te düzenlenen terör saldırılarını kınadı.

Beyaz Saray’ın Türkiye’deki terör saldırılarını kınama açıklaması Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price tarafından yapıldı.

Price, yazılı açıklamasında, “ABD, Türkiye’nin Güneydoğusunda dün ve bugün meydana gelen terör saldırılarını en güçlü şekilde kınıyor.” ifadesini kullandı.

Dualarının saldırıda hayatlarını kaybedenlerin aileleri ve sevenleriyle olduğunu belirten Price, yaralılara da acil şifalar diledi.

Terör saldırılarının güvenlik güçlerini ve sivilleri ayrım gözetmeksizin hedef almayı sürdürdüğünü belirten Price, NATO müttefiki ve partneri olan Türkiye’ye yönelik sarsılmaz taahhütlerinin sürdüğünü kaydetti.

Price, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türk yetkililerle yakın temas halindeyiz. Terör grupları nedeniyle karşı karşıya olduğumuz tehditlerle mücadelede Türkiye ile çalışmayı sürdüreceğiz. ABD Başkan Yardımcısı (Joe) Biden, Türkiye’nin güvenliğine ve demokrasisine yönelik taahhüdümüzü yinelemek üzere önümüzdeki hafta Ankara’ya gidecek.”

Sayfa Yükleniyor...