ABD'den Türkiye'ye 'Hıristiyan' uyarısı

ABD Temsilciler Meclisi'nde, Türkiye karşıtı bir karar tasarısının bugün gündeme gelmesi bekleniyor. 306 nolu tasarı, Türkiye’den ülkedeki Hıristiyan haklarına tam olarak saygı göstermesini istiyor.

13.12.2011 - 10:14

ABD'den Türkiye'ye 'Hıristiyan' uyarısı

Türkiye'den, ülkedeki Hıristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini isteyen 306 nolu tasarının, bugün Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirilebileceği belirtiliyor.

ERMENİ VE RUM LOBİLERİNDEN DESTEK
Tasarı özellikle Ermeni ve Rum lobisince destekleniyor. Tasarıda, Türk hükümetine, uluslararası yükümlülüklerini onurlandırarak, ülkedeki Hıristiyanlara yönelik kötü muamelelerin her çeşidine son vermesi ve Hıristiyanların hakları ile dini özgürlüklerini koruma altına alması çağrısı yapılıyor.

KİLİSE MALLARI İADE EDİLSİN TALEBİ
Tasarıda, ayrıca, Türkiye'den, Ermeniler, Asuriler, Pontuslar, Süryaniler dahil olmak üzere Hıristiyanlara ait el konulan kilise mallarını iade etmesi isteniyor.

TÜRK TOPLUMU HAREKETE GEÇTİ
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk toplumunun isetasarıya karşı harekete geçtiği bildirildi. Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Yönetim Kurulu üyesi Günay Evinch, konuyla ilgili her Kongre üyesine mektup gönderdiklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...