Reuters'a konuşan ABD’li üst düzey bir yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya verdiği desteğin Washington yönetimini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

ABD’li yetkili, "Maduro rejiminin meşruiyetinin kabul edilmemesi konusunda Türkiye'nin bize katılmasını istedik, ancak  henüz olumlu bir yanıt gelmedi" dedi.

İki ülke arasındaki altın ticaretini incelemeye aldıklarını belirten yetkili, yaptırımların ihlal edildiğinin tespit edilmesi halinde Washington'un harekete geçeceğini kaydetti.

Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak'ta düzenlediği mitingler ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Guaido, muhaliflerin mitinginde kendisini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Maduro hükümetine desteklerini yinelemişti.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini açıklamıştı.

Maduro, daha sonra yaptığı başka bir açıklamada, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkinin bittiğini fakat ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.