ABD'den 'veto' yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı YSK'nın 12 bağımsız adayı veto etmesiyle ilgili, "İnsanların siyasi nedenle safdışı kaldığı algısı oluşmamalı" yorumunu yaptı.

ABD'den 'veto' yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon basın toplantısında Türkiye'ye ait soruları cevapladı.

Gordon, YSK’nın 12 bağımsız adayı veto etmesiyle ilgili bir soru korşusunda “özel bir yorumda bulunamayacağını” söyledi.

Gordon, “Ancak daha genel anlamda şunu söyleyebilirim; kapsayıcı bir siyasi sürecin olması ve insanların siyasi nedenlerle saf dışı bırakıldığına yönelik bir algının oluşmasından kaçınılması kritik önem taşıyor” dedi.

Bir gazetecinin, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın insan hakları raporunda Türkiye’de basın özgürlüğünün gerilediğine yönelik tespitlere dair bir sorusu üzerine de Gordon, “Raporda yazanların arkasındayız. Birçok şekilde, birçok yerde, Türkiye ve diğer birçok ülkeyle ilgili olarak, ifade özgürlüğünün ve bağımsız medyanın sahip olduğu kritik önemin altını çizdik. Bence insan hakları raporu, Türkiye’de görmekte olduğumuz gidişatlar konusunda ve bağımsız ve özgür bir medyanın olmasının önemi hakkında net” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...