ABD'den yeni IŞİD planı

IŞİD varlığına karşı Obama yönetiminin "yeni bir plan" üzerinde çalıştığı öne sürüldü. New York Times gazetesine göre hedef, Rakka'nın kuşatılması ve Arap direnişçilerin Türkiye sınırı boyunca Cerablus-Azez şeridini kontrol etmesi.

NTV Haber 05.10.2015 - 21:31

rakka.jpg
Arşiv

New York Times'a göre, Suriye'nin kuzey doğusunda IŞİD'e karşı cephe açacak plan, Arap ve Kürt direnişçilerin karadan Rakka'ya ilerlemesini, koalisyonun da havadan destek vermesini öngörüyor.

Obama yönetimi, harekata katılacak peşmerge ve Arap direnişçilere doğrudan cephane ve muhtemelen silah desteği vermeyi, İncirlik'e başka ülkelerin uçaklarının da gelmesini ve İncirlik'ten bombardımanın artırılmasını planlıyor

Rakka'ya ilerleyiş için 25 bin peşmerge ve 3 ila 5 bin Arap savaşçıdan oluşan kara gücüne Amerikan Özel Kuvvetleri planlama, hedef belirleme ve taktik destek verecek.

New York Times gazetesi bu harekatın Rusya ile henüz koordine edilmediğini, ancak 'IŞİD başkenti' sayılan Rakka'nın, mevcut Rus harekat alanından uzak olduğunu vurguladı. Rusya, Lazkiye çevresinde IŞİD'in bulunmadığı noktaları vuruyor.

Amerikan planı, Rakka'nın şu aşamada yalnızca kuşatılıp izole edilmesini amaçlıyor. Gazeteye göre, Türkiye sınırı boyunca Cerablus-Azez arasının kapatılması için Ankara ile Washingon arasında geçen Temmuz'da varılan anlaşmadan bu yana ayrıntılı planlama yapılıyor.

Gazete, planın tamamlanmasından sonra, Başkan Obama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşılıklı onayıyla uygulamaya geçileceğini yazdı.

Sayfa Yükleniyor...