ABD yönetimi, Küba'ya yönelik seyahat kısıtlamalarını gevşetme ve ülkedeki Kübalıların dolara ve Amerikan finans kuruluşlarına erişimini engelleyen bazı yaptırımları kaldırma kararı aldı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın tarihi Küba ziyareti öncesinde Washington yönetimi, Küba açılımı kapsamında yeni adımlar attı.

ABD Hazine ve Ticaret bakanlıklarından yapılan ortak açıklamaya göre, daha önce sadece ABD’nin yetki verdiği temsilciler eşliğinde ve gruplar halinde Küba'ya eğitim için gidebilen Amerikalılar, 16 Mart’tan itibaren bu ülkeye eğitim amaçlı bireysel ziyaretlerde bulunabilecek.

Açıklamada, bu değişikliğe eğitim amaçlı ziyaretleri kolaylaştırmak ve ucuzlatmak gerekçesiyle gidildiği bildirildi.

ABD yönetimi ayrıca, ABD’de bulunan ancak oturum iznine sahip olmayan Kübalılara yönelik bazı finansal yaptırımlara son verdi.

Buna göre, ABD’ye göçmen olmayan vize türleriyle gelip çalışan Kübalılara yaptıkları iş karşılığında dolarla ödeme yapılabilecek. Karardan, özellikle ABD’de çalışan Kübalı sporcu ve sanatçıların yararlanacağı belirtildi.

Aynı zamanda, Küba vatandaşlarının ABD bankalarında hesap açmasını ve Kübalı finansal kuruluşların uluslararası bankacılık işlemlerinde dolar kullanmasını engelleyen yaptırımlar kaldırıldı.

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Bugün atılan adımlar, ekonomik bariyerleri kaldırmaya, Kübalıları güçlendirme ve finansal özgürlükleri geliştirmeye ve ABD-Küba ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya yönelik son 15 aydır süren eylemlerimize dayanıyor. Şimdi, kaydedilen ilerlemeyi, Kübalılarla iletişim kurmak isteyen Amerikalılara ek seyahat olanakları sağlayarak, yeni ticari fırsatlar yaratarak, Küba vatandaşlarına ABD’de maaş kazanma izni tanıyarak ve Amerikan finans sistemine erişimini artırarak geliştiriyoruz.” 

Yaptırımları gevşetme kararlarının, Obama’nın 21-22 Mart'ta adaya gerçekleştireceği tarihi ziyaret öncesinde alınması dikkati çekti.

Obama, dün Küba ziyaretinin, bu ülkeyle diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesine katkı sağlayacağını belirterek, “Yaklaşık 90 yıl sonra, gelecek hafta kendisine bir savaş gemisi eşlik etmeden Küba’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olmayı sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullanmıştı.