AB'de gündem sondaj gerilimi

Avrupa Birliği, Türkiye'nin Kıbrıs'taki sondaj çalışmalarına karşı Ankara'ya uygulanacak önlemleri görüşmek üzere büyükelçiler düzeyinde çarşamba günü toplanıyor. Avrupa Komisyonu kaynaklarından edinilen bilgiye göre Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn ile AB Dıs Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin ortak bir şekilde kaleme aldıkları taslakta ise Türkiye'ye karşı farklı yaptırımlar getirilmesi gündemde.

Haberler 09.07.2019 - 23:31

AB'de gündem sondaj gerilimi

AB üye devletlerinin daimi temsilcilerinin katılacağı toplantıda Avrupa Komisyonu'nun hazırlamış olduğu "yaptırım seçenekleri" masaya yatırılacak.

Bunlar arasında Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'ye olan yardım fonlarını ve kredilerini kesmek de bulunuyor. Öneriler arasında Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarına katılan kişilerle buna destek veren şirketlere de yaptırım uygulanması da yer alıyor.

Gelen bilgilere göre, 18 Mart mutabakatında öngörülen AB-Türkiye zirvelerine süresiz ara verilmesi öneriliyor. Yarınki toplantıda belirlenecek önlemler pazartesi günü Brüksel'de toplanacak ab dışişleri bakanlarının onayına sunulacak.

Sayfa Yükleniyor...