AB'de zirve öncesi çatlak

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Von Rompuy tarafından Euro bölgesindeki borç kriziyle mücadele için dün AB liderlerine iletilen belge, bu hafta başında kendi mücadele planlarını açıklayan Paris ve Berlin'de rahatsızlık yarattı.

Haberler 07.12.2011 - 16:53

AB'de zirve öncesi çatlak

Fransız hükümet sözcüsü Valerie Pecresse, Fransız-Alman ikilisinin, "27 AB üyesi ülkenin onayı olmaması halinde Euro kullanan 17 ülkeyle ivedi biçimde ilerlenmesinden" yana olduğunu söyledi. Fransız sözcü, "Bizler Euro bölgesinde ekonomik yönetişimin, bütçe disiplininin ve dayanışmanın kuvvetlendirilmesi için Fransız-Alman önerilerinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu. Pecresse, Fransa ve Almanya'nın AB'nin hızla karar alması gerektiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel 5 Aralık pazartesi günü Paris'te düzenledikelri ortak basın toplantısında, borç kriziyle mücadele amacıyla Mart 2012'den önce AB antlaşmalarında değişiklik yapılmasını istediklerini duyurmuşlardı.

ZİRVE ÖNCESİ SİYASİ MANEVRA
Von Rompuy'un Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Eurogroupe Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortaklaşa hazırladığı belgede ise Fransız-Alman ikilisinin AB antlaşmalarında değişiklik önerisi yerine yürürlükteki antlaşmalar ve mekanizmalar üzerinde oynanarak krize çözüm aranması gündeme getiriliyor.

AB kurumlarının Brüksel'de 8-9 Aralık tarihlerinde düzenlenecek kritik AB devlet ve hükümet liderleri zirvesi öncesindeki bu çıkışının AB üyesi bazı ülkeler tarafından "Fransız-Alman ikilisinin hegemonyasına karşı" desteklendiği söyleniyor. Kimi yorumcular ise kritik zirveler öncesinde bu tür siyasi manevraların AB'nin diplomasi kültürünün parçası olduğunu ve tarafların birbirlerini yoklamaları açısından taktik olabileceğini düşünüyor.

S&P'NİN UYARISINI ÖNCEDEN HABER ALDILAR
Öte yandan Sarkozy-Merkel ikilisinin S&P kredi derecelendirme kuruluşunun Euro bölgesindeki ülkeleri uyaracağı haberini 5 Aralık toplantısı öncesinde öğrendikleri ortaya çıktı. Fransız basını, konu hakkında değişik kaynaklara dayandırarak verdiği haberlerde, haberin iki lider arasında varılan uzlaşıyı hızlandırdığı söyleniyor.

Liberation gazetesi, iki taraf arasındaki müzakerelere katılan ancak adının belirtilmesini istemeyen bir kaynağın ağzından, "Haberi alınca hepimiz şaşırdık ama şu bir gerçek ki bu haber uzlaşıya varılması için üzerimizdeki baskıyı artırdı" ifadelerini aktardı.

ZİRVE İÇİNDE ZİRVE
Sarkozy-Merkel ikilisi Brüksel zirvesi öncesinde yarın Marsilya'da Avrupa merkez sağ ve muhafazakar partilerinden oluşan Avrupa Halk Partisi'nin "Arap Baharı" temalı toplantısında yeniden bir araya gelecek.

Sayfa Yükleniyor...