AB Komisyonu Başkanı Juncker'den Çipras'a sert eleştiri

Yunan hükümeti ve Başbakan Çipras'ı kendisine ihanet etmekle suçlayan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Yunan halkına seslenerek, "Referandumda 'evet" oyu vererek euro ve reformlara sahip çıkın" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 29.06.2015 - 16:30

AB Komisyonu Başkanı Juncker'den Çipras'a sert eleştiri

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, müzakerelerden çekilerek referanduma gitme kararı alan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve hükümetine ağır eleştirilerde bulundu.

Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen Juncker, "Anlaşma için gösterdiğim tüm çabalardan sonra kendimi biraz ihanete uğramış hissediyorum" dedi.

Konuşmasından Yunan halkına da çağrıda bulunan AB Komisyonu Başkanı Juncker, "Eğer referandumda Yunan halkı 'evet" oyu verirse, bu Avrupa Birliği ve Euro içinde yer alma anlamı taşıyacak" şeklinde konuştu.

"REFERANDUM SONUCUNA SAYGI DUYACAĞIZ"

Yunanistan'da 5 Temmuz'da yapılacak referandum için bir açıklama da Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert'den geldi.

Yunanistan'in 3 kreditörün teklif ettiği programı referanduma götürme kararına ilişkin konuşan Seibert, "Yunanistan hükümeti, Yunan kanunları çerçevesinde halk oylamasına gitmeyi zorunlu bulduysa, bu Yunanistan Hükümeti'nin hukuki hakkıdır. Referandumdan çıkacak sonuca saygı duyacağız" dedi.

BANKALAR 6 GÜN KAPALI

Yunanistan'da hükümetin referanduma gitme kararının ardından bankacılık sistemindeki normalliğin bozulmaması için bankalar bugünden itibaren 6 gün kapalı kalacak. Bankamatiklerden çekilen para miktarı ise mevduat başına günde en fazla 60 euro olarak belirlendi.

MARKET VE BENZİNCİLERE AKIN

Banka kartıyla ATM'lerden çekilen emekli maaşlarına ise kısıtlama getirilmedi. Önümüzdeki günlerde ihtiyaç maddelerinde sıkıntı yaşanabileceği endişesine kapılan Yunan halkı market ve benzincilere akın etti.

Sayfa Yükleniyor...