ABD'li yazılım devi Microsoft, Windows 7 işletim sisteminde "Internet Explorer" dışındaki internet tarayıcılarına izin vermediği gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 561 milyon Euro para cezasına çarptırıldı.

AB Komisyonu, Microsoft'un bu alandaki üstünlüğünden faydalanarak "Internet Explorer" kullanmaya zorladığı ve rekabet şartlarını ihlal ettiği belirtildi.

AB Komisyonu, yazılım devi Microsoft'un 2011 Mayıs-2012 Temmuz arasındaki dönemde, diğer internet tarayıcılarının kullanımına izin vermediği için rakiplerini zarara uğrattığını vurguladı.

AB Komisyonu'nun açıklamasında 15 milyon "Windows" kullanıcısının bu yöntemle Microsoft tarafından mağdur edildiği ifade edildi.

AB Komisyonu'nun Rekabetten Sorumlu Komiseri Joaquin Almunia, Microsoft'un bu davranışının AB'deki rekabet kurallarını ihlal ettiğini bu nedenle cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Amerikan yazılım devi Microsoft'a, 2009 yılında Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 900 milyon Euro para cezası verilmişti. AB Komisyonu, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle şimdiye kadar Microsoft'a 1.6 milyar Euro ceza kesti.