Avrupa Birliği, İran'a petrol ve doğalgaz üretimiyle bağlantılı malzeme ve teknoloji satışına yasak getiriyor.

Avrupa Birliği'nin amacı İran'ı müzakere masasına oturtmaya ikna etmek. İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in İran'a yaptırım kararına harfiyen uyacağını söyledi.

Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının bugün Brüksel'de yapacakları Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısında, İran'a yönelik yeni yaptırımları onaylaması bekleniyor.

Ayrıca, Avrupa Birliği, İran'a yeni yaptırımlar uygulayarak, bu ülkenin uranyum zenginleştirme programına son vermesini hedefliyor.

İran'dan ise Avrupa Birliği'nin alacağı muhtemel yaptırım kararıyla ilgili olarak farklı tepkiler geliyor.

Ahmedinejad: AB ülkeleri pişman olur
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Avrupa Birliği'ni, ülkesine yönelik tehdit de içeren tek taraflı yaptırımlar uygulamaması yönünde uyarmıştı.

Avrupa Birliği ülkelerinin, gemilerini zorla durdurmaları halinde, "pişman olacaklarını" söyledi.

İranlı yetkililer ise dün İstanbul'da, Eylül ayında Avrupa Birliği ile nükleer programı hakkında görüşmeler yapmaya istekli olduklarını açıklamışlardı.

Öte yandan üst düzey bir Amerikalı yetkili İran'a yönelik yaptırımların çok etkili olduğunu ve bu ülkeye zarar verdiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı'nın Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu bakan yardımcısı Stuart Levey, BBC'ye yaptığı açıklamada, birçok yabancı şirketin İran ile iş yapmayı reddettiğini belirtti.