AB'den İran'la ilgili yaptırımlar için ortak açıklama

ABD İran'a yeniden yaptırımları bugün yürürlüğe koyacak. ABD'nin İran'a yaptırımları öncesi Avrupa Birliği'nden yeni bir açıklama geldi.

ntv.com.tr 06.08.2018 - 15:36

AB'den İran'la ilgili yaptırımlar için ortak açıklama

Avrupa Birliği, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan İran'a yaptırım konusunda ortak açılama yaptı.

Ortak açıklamada, "AB hukuku ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlıyız" ifadelerine yer verildi.

AB, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın ortak açıklamasında, ABD'nin çekilme kararı ve yaptırımları devreye sokmasından derin esef duyulduğu belirtildi. Açıklamada, "AB hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlıyız" ifadesine yer verildi.

Yaptırımlardan etkilenebilecek AB menşeli şirketleri koruma amacıyla güncellenmiş AB "Engelleme Mevzuatı"nın yarından itibaren devreye sokulacağı vurgulandı.

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından hazırlanan 11 ayrı raporda da belirtildiği gibi Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP'nin şartlarına uyduğu, bu anlaşmanın, Avrupa, bölge ve dünya barışı için kilit öneme sahip bir güvenlik garantisi olduğu kaydedilen açıklamada, "İran'ın KOEP çerçevesindeki tüm taahhütlerini tam olarak yerine getirmeye devam etmesini umuyoruz" denildi.

"İran ile yapılan nükleer anlaşmanın korunması, uluslararası anlaşmalara saygı ve uluslararası güvenlikle ilgili bir konudur" ifadesine yer verilen açıklamada ayrıca KOEP'ye imza atan taraflar ve anlaşmaya destek veren üçüncü ülkelerin İran ile çalışmaya devam edeceğinin altı çizildi.

ABD YAPTIRIMLARI BUGÜN BAŞLIYOR

ABD'nin İran'a ekonomik yaptırımları bugün Türkiye saatiyle 19.01'de yürürlüğe girecek.

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile varılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini ve İran'a yönelik yaptırımların yürürlüğe sokulacağını duyurmuştu.

PETROLLE İLGİLİ YAPTIRIM KASIMDA 

Trump'ın kararının ardından ABD Hazine Bakanlığı'ndan İran'a yönelik ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos'ta ikinci yaptırım paketinin de 4 Kasım'da devreye gireceği belirtilmişti.

Petrol ticaretiyle ilgili kısıtlamalar ise kasımda uygulamaya konacak. Tahran, yaptırım öncesi döviz kuru rejiminde esnekliğe gitti.

VİDEO: ABD'NİN İKİ AŞAMALI AMBARGOSU NE ANLAMA GELİYOR?

Sayfa Yükleniyor...