Avrupa Birliği'nden İsrail'e kınama

Avrupa Birliği, İsrail'in Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerini meşrulaştıracak yasa tasarısını kınadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.12.2016 - 17:06

Avrupa Birliği'nden İsrail'e kınama

Avrupa Birliği (AB), İsrail hükümetinin Batı Şeria’daki illegal Yahudi yerleşim birimlerini meşrulaştıracak yasa tasarısını İsrail parlamentosundan (Knesset) geçirme çabalarını kınadı.

AB’nin Kudüs temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Yasa tasarısının kanunlaşması durumunda, Filistin topraklarında inşa edilen illegal Yahudi yerleşim birimleri yasal hale gelecek. Bu durum İsrail kanunlarını da uluslararası hukuku da ihlal etme anlamına gelir” denildi.

Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimlerinin inşa edilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “AB, uluslararası hukuk gereği Yahudi yerleşim birimlerinin gayrimeşru olduğuna taraftır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Yahudi yerleşim birimi inşa politikasının İsrail-Filistin sorununun çözümü yolunda büyük bir engel teşkil ettiği ve iki devletli çözümü imkansız hale getireceği vurgulandı.

İsrail Hükümetinin, Knesset’e sunduğu yasa tasarısı pazartesi günü genel kurulda ön okuma ile, çarşamba günü yapılan oylamada da çoğunlukla kabul edilmişti.

İsrail Parlamentosu iç hukukuna göre yasa tasarısının kanunlaşması için iki kez daha genel kurulda onaylanması gerekiyor.

Yahudi yerleşim birimleri, İsrail ile Filistin arasında devam eden barış görüşmelerinin Nisan 2014’te durmasının en önemli nedenlerinden biriydi.

Batı Şeria'da 136, Doğu Kudüs'te 10 "yasal" Yahudi yerleşim biriminin yanı sıra Batı Şeria'yı çevreleyen yüksek tepelerde kurulmuş 116 "illegal" Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü işgal ettiği 1967 yılında bölgede tek bir Yahudi yerleşimci bulunmazken, bugün 220 bini Doğu Kudüs'te olmak üzere toplam 640 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Uluslararası hukuka göre bu bölgelerdeki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...