AB'den kınama

Olağanüstü toplanan AB büyükelçileri, İsrail'in yardım gemilerine düzenlediği operasyonu kınadı ve soruşturma talep etti.

Anadolu Ajansı 31.05.2010 - 21:53

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısını görüşmek için Brüksel'de olağanüstü toplanan AB büyükelçileri, şiddet kullanımını kınadılar.


Büyükelçilerin üzerinde uzlaştığı AB açıklamasında, "Gazze'ye giden filoya uluslararası sularda düzenlenen İsrail askeri operasyonunda can kayıplarından derin endişe duyulduğu" belirtilerek, kurbanların ailelerine başsağlığı dilendi.

Açıklamada, "AB, gemidekiler arasında çok sayıda kurban bırakan şiddet kullanımını kınar, olaylara ve çevresindeki şartlara derhal, tam ve tarafsız soruşturma talep eder" denildi.

Gazze'deki insanlık dramının büyük endişe kaynağı olduğu belirtilen açıklamada, AB'nin ambargo politikasının devamını kabul edemeyeceği vurgulanarak kalıcı bir çözüme acilen ulaşılması gereğinin altı çizildi.

AB İsrail'e, Gazze'ye ve Gazze'den insani yardım, ticari mal ve insanların geçişlerini "derhal, kesintisiz ve koşulsuz başlatması" çağrısı yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...